Zvířata a silvestrovské oslavy: Pomůže trénink i přírodní produkty
15. prosince 2024 (17:30)
foto: ilustrační, Pixabay – SSidde
„Z dlouhodobého hlediska je ideální začít již odmala zvíře zvykat na silnější rány,“ doporučuje veterinářka Klára Linhartová, na níž se redakce pribram.cz obrátila s dotazy, jak zvládat pro zvířata stresující závěr roku.
Příchod nového roku tráví část chovatelů vždy na stejném místě – se svými psími společníky. Mnoho z nich se totiž při bouřlivých oslavách silvestrovské noci necítí komfortně a mají potřebu skrýt se v bezpečí. „Každé zvíře snáší ohňostroje jinak, ale strach z hlasitých ran je velice rozšířený. Obecně pomáhá být během ohňostroje se zvířetem, uklidňovat jej, jít s ním někam, kde jsou rány slyšet co nejméně,“ říká veterinární lékařka Klára Linhartová, která ordinuje v pobočce Veterinárního centra Za Kocábou v Kamýku nad Vltavou.
Podle veterinářky je také důležitý vnitřní klid majitele. Zvíře není třeba přehnaně litovat, ale spíše mu dát najevo, že v podstatě o nic nejde a není se čeho bát. Pokud to situace dovolí, je lepší zůstat během Silvestra dál od civilizace, kam zvuky petard tolik nedolehnou.
Aby se zvíře nebálo a snášelo ohňostroje lépe, můžete sáhnout po některém z řady přírodních produktů. „Jsou zcela bezpečné a bez vedlejších účinků, některé se dají i kombinovat. Obvykle je potřeba začít s jejich podáváním již několik dní předem. Je proto důležité, aby si je majitelé pořídili včas, nejlépe do Vánoc. Mechanismus účinku je různý, na výběr jsou bylinkové a homeopatické preparáty, přípravky s uklidňujícími feromony a další – každému zafunguje něco jiného. Bývají volně prodejné, ale je lepší obrátit se na veterináře, který majiteli pomůže vybrat vhodný prostředek,“ radí Klára Linhartová.
Některá zvířata jsou na ohňostroje a petardy extrémně citlivá a i při aplikaci přírodních zklidňujících přípravků propadají panice, při níž mohou ublížit sobě nebo okolí. V takových případech je možné nasadit sedativní léky. Jak ale upozorňuje zvěrolékařka, tyto léky mají vedlejší účinky a někdy je zvířeti ani nelze podat. Ve volném prodeji je nekoupíte, k dostání jsou pouze u veterinářů.
Pokud máte doma nového zvířecího parťáka, zkuste „trénink“, abyste ho ušetřili případných úzkostí v budoucnu „Z dlouhodobého hlediska je ideální začít již odmala zvíře zvykat na silnější rány. Majitel mu může pouštět zvuk bouřky či ohňostroje ze záznamu, nejprve v nižší hlasitosti a postupně – v řádu dnů až týdnů podle reakcí zvířete – zvuk zesilovat. U toho lze zvíře odměňovat, chválit, hrát si s ním. Aby si zvuk spojilo s něčím příjemným,“ doporučuje Klára Linhartová.
Tip redakce: Pokud nechcete, aby vám unikly aktuální informace, staňte se fanoušky naší stránky na Facebooku a budete 24 hodin denně v obraze.
zdroj: pribram.cz
autor: Magdalena Rezková