ZUŠ Antonína Dvořáka se v příštím roce rozroste a chystá pro své žáky několik změn
ROZHOVOR
26. května 2017 (13:45)
foto: am.cz
Ředitel školy Petr Kollert plánuje rozšíření některých oborů i počtů členů ve školních orchestrech.
Příští týden čekají Základní uměleckou školu Antonína Dvořáka zápisy nových žáků. Už pro letošní školní rok byl zájem o studium na některém z nabízených oborů poměrně vysoký. Co všechno jim škola nabídne i jaké plány má její vedení pro příští roky, to nám prozradil její ředitel Petr Kollert.
Vaší školu čekají příští týden zápisy, jaké umělecké obory zájemcům nabízíte?
Od pondělí 29. května do středy 1. června se na naší škole konají zápisy, u nás ve škole vyučujeme všechny čtyři obory. Hlavní je tedy jako na většině škol hudební, dále pak to jsou výtvarný, taneční a literárně-dramatický obor. Na těch kolektivních oborech jako jsou výtvarný, taneční a literárně-dramatický budeme moci přijmout poměrně dost nových žáků, ale samozřejmě uvidíme podle zájmu, a u hudebního oboru bych chtěl rozšířit výuku zhruba o dva úvazky. Nabídku bychom chtěli rozšířit o dechové nástroje a basovou kytaru.
Jaká je současná kapacita Základní umělecké školy Antonína Dvořáka?
V letošním školním roce je kapacita školy 390 žáků, kterou jsme téměř naplnili. Vzhledem k této situaci jsem oslovil zřizovatele s žádostí o navýšení kapacity od příštího školního roku. Bylo nám vyhověno a tak se od příštího roku zvedne kapacita školy na 500 žáků. My jsme za to velice rádi, i když to přinese samozřejmě některé organizační změny.
Jaké?
S největší pravděpodobností se už nevejdeme do současné budovy, ale podařilo se mi zařídit pronájem tří tříd na waldorfské škole. Chceme se také nadále věnovat práci se školními orchestry, kde právě chceme využít ty zmiňované dechové nástroje, o jejichž výuku chceme naši nabídku rozšířit. Plánujme jednak rozšířit naše současné soubory, ale chceme založit i nové, které by se věnovaly například renesanční muzice a podobně. Uvažujeme i o žákovském bigbandu o 20 až 30 členech.
Žáci školy mají za sebou i celou řadu úspěchů, můžeš některé z nich připomenout?
Pravidelně se účastníme nejrůznějších soutěží. Letos jsme soutěžili v kategoriích housle, kytara a ostatní orchestry. V houslích jsme získali dvě třetí místa v krajském kole, konkrétně naši žáci Vojtěch Ježek a Irena Klimešová, v kytarách jsme z krajského kola přivezli tři třetí místa a jedno druhé. Abych řekl jmenovitě, tak druhé místo získala Věra Zemková, třetí místo Robert Thomas, kytarové duo ve složení Johana Novotná a Věra Zemková a také kytarové kvarteto ve složení Lukáš Lošťák, Vojtěch Stehlík, Johana Novotná a Věra Zemková. Navíc se kolega Bohuslav Burda účastnil krajského kola v soutěži ostatních orchestrů, kde získali první místo s postupem do celostátního finále, které se bude konat 9. a 10 června v Litvínově. Máme za sebou také úspěšný dubnový koncert našich žáků v příbramském divadle a už nyní plánujeme další na příští rok. Chtěli bychom, aby se z tohoto vystoupení stala každoroční tradice.
Kromě klasické hudby, zaměřuje se škola i na moderní hudbu?
Ano, já sám učím jak klasickou kytaru, tak moderní elektrickou kytaru a snažím se, aby škola měla co nejširší zaměření. A to na jedné straně například s tím zmíněným souborem renesanční hudby a na druhé pak jako protipól bigbeatové kapely. Tady na škole vznikla například čím dál známější kapela AnnAnna’s, což jsou dnes už naši absolventi a hrají v současné době trash a v nedávné době natočili i své první EP. Už je z nich plnohodnotná kapela, které předpovídám dobrou budoucnost. Máme tu i další rockovou kapelu, kterou vede učitel Zdeněk Melín, což je kytarista a zpěvák kapely Origami a jsou to kluci kolem patnácti let.
Děkuji za rozhovor.
Tip redakce: Pokud nechcete, aby vám unikly aktuální informace, staňte se fanoušky naší stránky na Facebooku a budete 24 hodin denně v obraze.
zdroj: pribram.cz
autor: RC