Zpřístupní se stovky památek, nejvíc ve Středočeském kraji
11. září 2021 (17:52)
foto: pribram.cz/Jakub Pečenka
V Příbrami otevřou všechny pobočky Hornického muzea v sobotu 18. 9. 2021 za symbolické vstupné 1 Kč.
Více než sedm stovek památek se v České republice přidalo k letošním Dnům evropského dědictví. Celoevropské akce se každoročně účastní na 50 států Evropské kulturní konvence a jejím posláním je propagace historického dědictví. Vždy v září se tak otevírají brány nejzajímavějších památek, budov, objektů a prostor, včetně těch, které jsou jinak nepřístupné.
Z celkem 746 objektů či míst letos přihlášených je nejvíce, po více než dvou stovkách, z kategorie sakrální architektury či městské architektury. Přihlášeno je také na šest desítek hradů a zámků a osm desítek muzeí a dalších sbírkových institucí.
V České republice se nezpřístupňují pouze historické památky, které jsou oficiálně prohlášeny kulturními památkami, ale otevírají se i desítky soukromých a veřejných budov, jako radnic, soudů, církevních institucí, škol, obytných domů, které nebývají přístupny veřejnosti vůbec nebo pouze příležitostně a částečně.
Například všechny pobočky Hornického muzea Příbram budou v sobotu 18. 9. 2021 v rámci Dnů evropského dědictví otevřeny široké veřejnosti za symbolické vstupné 1 Kč. Muzeum na tento den dále přichystalo speciální komentované prohlídky exteriérové expozice důlní techniky z 2. poloviny 20. století, které povede bývalý horník Vojtěch Kříž. Začátek těchto prohlídek s pamětníkem je v 11, 13 a 15 hodin v areálu Ševčinského dolu, kde bude připravena rovněž zábavně naučná hra pro děti věnovaná tematice minerálů.
Lidé mohou navštívit také archeologické památky, vojenské pevnosti, lázeňskou architekturu nebo technické památky jako elektrárny, zdymadla, pivovary, rozhledny, větrný mlýn či čistírny odpadních vod. Soupis všech otevřených objektů najdou zájemci na webu Sdružení historických sídel Čech, Moravy a Slezska, které v Česku Dny evropského dědictví zastřešuje. Největší nabídka, 124 přístupných míst, je ve Středočeském kraji.
Kořeny akce sahají do poloviny 80. let minulého století, v České republice se EHD konají pravidelně od roku 1991.
Kořeny akce sahají do poloviny 80. let minulého století, v České republice se EHD konají pravidelně od roku 1991.
Tip redakce: Pokud nechcete, aby vám unikly aktuální informace, staňte se fanoušky naší stránky na Facebooku a budete 24 hodin denně v obraze.
zdroj: pribram.cz/ČTK
autor: Tomáš Pečenka