Známe podrobnosti brutálního útoku nezletilého chlapce, který svému spolužákovi zasadil sedm bodnořezných ran
Nepřehlédněte
23. června 2021 (07:07)
foto: pribram.cz/Jakub Pečenka / Na fotografii je škola, ve které došlo 9. června k brutálnímu napadení
Děti, které byly svědky útoku, mají noční můry a bojí se. Ta traumata se u nich jen tak nepodaří zvládnout, řekla příbramská zastupitelka Dagmar Říhová.
Na základní škole v Jiráskových sadech v Příbrami došlo ve středu 9. června k pobodání nezletilého chlapce. Podle informací pribram.cz mělo k útoku dojít před začátkem školní výuky. Dvanáctiletého útočníka zadržela policie. Zraněný chlapec byl podle policie s poraněním dolní a horní končetiny převezen do nemocnice, později byl propuštěn do domácí péče. Na posledním jednání zastupitelstva však zastupitelka JUDr. Dagmar Říhová (Šance pro Příbram) odtajnila zákulisí útoku. Podle Říhové útočník zasadil své oběti sedm bodnořezných ran, z nichž jedna mířila i pod oko. Útočník z psychiatrické léčebny zaslal jednomu ze svých spolužáků blíže nespecifikovanou smsku, rodiče dětí mají strach.
„Obrátili se na mě někteří rodiče žáků ze 4. Základní školy v Příbrami. Není pravda, že útočník chlapce pobodal jednou do ruky a jednou do nohy. Když jsem viděla lékařskou zprávu toho pobodaného, tak jsem zjistila, že poškozený utrpěl sedm bodnořezných ran v hloubce pěti centimetrů. Útočník ho musel bodat nesmírnou razancí a dlouhou dobu. Jedna z ran dokonce mířila těsně pod oko,“ řekla Říhová.
Přání pobodaného chlapce je být jednou mašinfírou. Takže po tomto skutku mohl přijít nejen o svůj sen, ale i o život. Během útoku se chlapec podle Říhové naštěstí bránil. „Kdyby si chlapec nevzal na obranu židli, jak by to asi dopadlo...,“ upozornila zastupitelka.
Dagmar Říhová již dlouhá léta pracuje jako renomovaná příbramská advokátka. Podle jejích slov se na ni obrátili rodiče žáků, kteří si stěžují, že nemají dostatek informací, co se vlastně stalo. „Rodičům by měly být poskytnuty co možná největší informace, bohužel je nemají ani ze strany školy, ani ze strany vedení města. Ti rodiče totiž posílají své děti do školy za vzděláním, ne proto, aby tam přišly o život,“ apelovala.
Říhová vyzvala vedení města, aby se chopilo role informátora. „Oceňuji, že radnice zapracovala na tom, že přesvědčila rodiče útočníka, aby dali souhlas s hospitalizací. Ovšem nemocnice není žádný detenční ústav. Uvědomme si, že se na základě jednoho podpisu (reversu) může kdykoliv vrátit do školy. A to rodiče dětí děsí. I děti, které byly svědky útoku mají noční můry a bojí se. Ta traumata se u nich jen tak nepodaří zvládnout,“ řekla Říhová.
Útočník podle zastupitelky disponuje v nemocnici mobilním telefonem a zaslal jednomu ze spolužáků blíže nespecifikovanou smsku. Doporučila jsem rodičům, aby se kvůli tomu obrátili na policii. „Vedení města musí zajistit, pokud se vrátí, aby se dál vzdělával na jiné škole. Protože pokud se vrátí na základku, odkud ho odvezla policie, tak tam už nikdy klid nebude,“ uvedla.
foto: pribram.cz/Jakub Pečenka/Na fotografii je JUDr. Dagmar Říhová
Říhová však věří, že vedení škol má dostatek prostředků, jak takovou situaci zvládnout. „Pokud nikdo nepřesvědčí rodiče útočníka, aby opustil čtvrtou základku, pravděpodobně ji opustí děti, které byly svědky incidentu. Tím by se obětí ale staly dvakrát po sobě,“ řekla a vyzvala vedení města, aby tuto situaci neprodleně projednali s řediteli základních škol, které zřizuje.
Starosta Jan Konvalinka (ANO) je podle jeho slov vázán v některých detailech mlčenlivostí. Ujistil ale Říhovou, že i tak částečně překročil své pravomoci a zajistil, aby se útočník druhý den po incidentu do školy nevrátil. „Měl jsem od policie informaci, že se to (návrat útočníka do školy) může klidně stát. Povedlo se dohledat rodiče, a oni dali souhlas s hospitalizací. Také jsem jednal s vedením školy, a to mě ujistilo, že v případě návratu bude mít individuální výuku, mezi děti se nevrátí,“ řekl starosta.
Konvalinka řekl, že má informace, že do konce školního roku se do školy nevrátí. „Také vím, že vedení školy jedná s rodiči, aby přestoupil jinam. Primární úlohu hraje v tomto případě OSPOD (Oddělení sociálně-právní ochrany dětí) a SVP (Středisko výchovné péče). Spatřuji pochybení v tom, že SVP, které mělo zjistit patogenní chování, informace dál nepředalo. Podle mých informací OSPOD do poslední chvíle nevěděl o tomto chování,“ objasnil Konvalinka.
Podle Konvalinky útočník na každou písemnou práci maloval ošklivé věci, o kterých SVP dobře vědělo. „Sešli jsme se s řediteli škol, u jednání byla i policie. Plánujeme důslednější zabezpečení. Učitelé pak budou moci namátkově kontrolovat děti, zda nemají ve škole nějaké nebezpečné předměty,“ dodal starosta.
Podle informací pribram.cz pochází útočník z rozvedené rodiny, problémy s jeho chováním jsou dlouhodobé. V době před incidentem měl mít vytvořený jmenný seznam spolužáků, kterým chtěl ublížit. „Na jmenném seznamu měl i naše dcery,“ napsala na sociálních sítích pod článkem jedna z diskutujících s tím, že problémový byl již před dvěma lety. „Když jsem mu říkala, ať si moje děti nebere do pusy, odpověděl, ať zdechnu,“ dodala. Podle další diskutující již před dvěma lety, kdy její dcera s ním seděla v lavici, maloval postavičky od krve.
„Ignoroval autority, maximálně nás pozdravil,“ řekli pribram.cz sousedé, podle kterých jim často nadával, sprostá slova měla padat i na jeho matku. „Možná byl problém, že nikdy neměl kamarády, byl takový samorost,“ uvedli sousedé. Péče ze strany matky byla podle nich dobrá, chodil čistě oblečený a působil na první pohled klidným dojmem.
Pokud by toto závažné protispolečenské jednání útočníka mělo všechny znaky konkrétního trestného činu (např. trestného činu ublížení na zdraví, těžkého ublížení na zdraví či dokonce vraždy ve stádiu pokusu), není tato osoba trestně odpovědná, a to pro svůj nízký věk, neboť v době spáchání tohoto jednání nedovršila věku 15 let. „To však neznamená, že tato situace nebude mít vůči trestně neodpovědnému nezletilému dítěti žádné právní důsledky,“ řekl pribram.cz advokát Michal Janík.
Má-li soud pro mládež na základě provedeného dokazování za prokázané, že se nezletilý dopustil činu, který by byl jinak trestný, může soud pro mládež například uložit výchovnou povinnost či omezení, zařazení do terapeutického, psychologického nebo jiného vhodného výchovného programu ve středisku výchovné péče, dohled probačního úředníka nebo i ochranné léčení. „V případě prokázání, že i rodiče vůči svému dítěti, které se dopustilo protiprávního jednání jinak trestného, zásadně zanedbali své povinnosti, mohou být sami trestně odpovědní např. za trestný čin ohrožování výchovy dítěte,“ dodal Janík.
Jak budou zainteresované složky postupovat, bude redakce pribram.cz bedlivě sledovat.
Jak budou zainteresované složky postupovat, bude redakce pribram.cz bedlivě sledovat.
Tip redakce: Pokud nechcete, aby vám unikly aktuální informace, staňte se fanoušky naší stránky na Facebooku a budete 24 hodin denně v obraze.
zdroj: pribram.cz
autor: Tomáš Pečenka