Žena uvěřila, že bude dědit. Podvodníkovi poslala přes milion korun
23. září 2021 (15:48)
foto: ilustr/freepik
Případ není ojedinělý, policie na problematiku podvodů přes internet opakovaně upozorňuje.
Důvěřivá žena z Vyškovska uvěřila, že bude dědit po příbuzném z USA, podvodníkovi poslala přes 1,2 milionu korun. Případem se zabývá policie. Na webu policie o tom dnes informovala mluvčí Alice Musilová. Případ není ojedinělý, policie na problematiku podvodů přes internet opakovaně upozorňuje.
Ženu z Vyškovska kontaktoval přes e-mail neznámý pachatel před několika měsíci. Sdělil jí, že bude dědit po možném příbuzném, který má stejné příjmení a zemřel v USA. Neznámý se v tomto případě vydával za právníka, který má vyřídit pozůstalost. "Věc měla jediný háček. Bylo třeba zaplatit poplatky spojené s vyřízením pozůstalosti. Podvodníkovi se tak postupně podařilo vylákat čtyři platby, které poslala důvěřivá žena na bankovní účet v Turecku," uvedla mluvčí. Právě v Turecku se měl nacházet údajný majetek, který žena měla zdědit. Když chtěl údajný právník stále další peníze, pojala žena podezření a věc nahlásila na policii. Podvodníkovi poslala přes 1,2 milionu korun.
Jiný scénář podle mluvčí zvolil podvodník, který kontaktoval jinou ženu z Vyškovska na sociální síti. Tvrdil, že pracuje na lodi a že je v tíživé životní situaci, jde mu o život a potřebuje někam schovat své úspory a že dotyčné zašle balíček, do kterého peníze zabalí. Žena platila poplatky za doručování, podvodníkovi takto poslala přes 100.000 korun.
Podobné případy nejsou ojedinělé. Například loni seniorka z Brněnska zaslala údajnému Australanovi postupně v přepočtu přes 300.000 korun, předloni osmašedesátiletá žena takto poslala údajnému vdovci žijícímu v USA v přepočtu asi 1,6 milionu korun. Policie opakovaně nabádá převážně ženy, které kontaktují lidé vydávající se za zahraniční nápadníky se žádostí o přátelství, aby byly obezřetné. Nemají například posílat svému "virtuálnímu příteli" žádné peníze nebo důvěrné informace či osobní údaje včetně kopií dokladů. Podvodníci se přitom často vydávají například za válečné veterány, zahraniční vojáky, lékaře na misích či správce pozůstalosti.
Tip redakce: Pokud nechcete, aby vám unikly aktuální informace, staňte se fanoušky naší stránky na Facebooku a budete 24 hodin denně v obraze.
zdroj: pribram.cz/ČTK
autor: Tomáš Pečenka