Zelináři letos očekávají stejnou úrodu jako loni, vývoj cen nelze odhadnout
6. října 2023 (19:04)
foto: pixabay
Od loňska se zelináři potýkají s nejistotou ohledně cen energií a dalších vstupů, mnozí pěstitelé omezili výměry zakládaných porostů i druhovou skladbu.
Letošní tuzemská úroda zeleniny, která v těchto týdnech vrcholí, bude zhruba stejná jako loni. U některých komodit jsou lokálně nižší výnosy, jako třeba u ozimé cibule nebo u některých košťálovin, řekla dnes předsedkyně Zelinářské unie Čech a Moravy Monika Nebeská. Ceny zeleniny na pultech obchodů v poslední době vzrostly, další cenový vývoj podle Nebeské zatím nelze kvůli pokračující sklizni v ČR a Evropě odhadnout. Loni v Česku tržní produkce zeleniny pro obchodní síť a zpracovatelský průmysl klesla o 7,6 procenta na 219.691 tun, úroda byla podle pěstitelů průměrná.
Českým zelinářům letos podle Nebeské část roku nepřálo počasí. "Pěstování nám komplikovalo období nízkých teploty na jaře, sucha a horka v letních měsících. Příznivé je na druhou stranu počasí nyní na podzim, které prospívá podzimním druhům a umožňuje dobrý průběh sklizně a naskladňovaní podzimní zeleniny," uvedla Nebeská.
Od loňska se zelináři potýkají s nejistotou ohledně cen energií a dalších vstupů, mnozí pěstitelé omezili výměry zakládaných porostů i druhovou skladbu. K redukci ploch se zeleninou přistoupili hlavně menší pěstitelé. "Máme proto letos o tři procenta menší výměru než v roce 2022. Pozitivní na druhou stranu je, že vzrostla plocha zeleniny a raných brambor v systému integrované produkce. Velmi se obáváme situace, že i další pěstitelé budou v nadcházející sezoně uvažovat o snižování plochy zeleniny," upozornila Nebeská.
Zelinářům v poslední době rostou také náklady na skladování zeleniny. Zároveň mají dlouhodobě problém získat za svou produkci adekvátní cenu. "Ceny zemědělských výrobců se stále pohybují hluboko pod cenami spotřebitelskými, a to i přes to, že v posledních měsících došlo například u cibule a mrkve k citelnému snížení na obou úrovních," podotkla Nebeská.
Další vývoj cen zeleniny podle předsedkyně unie pěstitelů nelze zatím spolehlivě předpovědět, situace na evropském trhu se bude odvíjet od dostatku či nedostatku zeleniny. "To je ještě brzy hodnotit, jelikož sklizeň stále probíhá. Ale i evropská produkce byla poznamenaná suchem a horkem v průběhu hlavní sezony. Obvyklý vývoj cen lze předpokládat u většiny zeleninových druhů," řekla Nebeská. U neskladovatelných druhů zeleniny ceny po ukončení sklizňového období stoupají, ceny podzimních a skladovatelných druhů obvykle nejprve s pokračující sklizní klesají a směrem k jaru s prodlužující se dobou skladování rostou až do nové sklizně.
Plochy s konzumní zeleninou letos na jaře v Česku meziročně klesly téměř o tři procenta na 11.396 hektarů. "Obdobný vývoj předpokládáme i pro další rok. Pokles se zase bude týkat především drobnějších pěstitelů a náročnějších zeleninových druhů," řekla Nebeská. Na omezení ploch se zeleninou bude mít vliv také to, že některé konzervárny a mrazírny letos ukončily či omezily činnost.
Tip redakce: Pokud nechcete, aby vám unikly aktuální informace, staňte se fanoušky naší stránky na Facebooku a budete 24 hodin denně v obraze.
zdroj: pribram.cz/ČTK
autor: Tomáš Pečenka
Související
•Porotce fotosoutěže Letní Brdy nejvíce zaujal Západ na Jordánu
•Letošní září v ČR bylo s průměrnou teplotou 16,5 st. nejteplejší od roku 1961
•V Příbrami byla zahájena topná sezona