Železniční expozice v Tochovicích nadchne všechny milovníky vlaků a souvisejících artefaktů
Nepřehlédněte
4. prosince 2022 (19:26)
foto: pribram.cz/Jakub Pečenka
Lidské úsilí a nadšení pro věc dokážou občas i hory přenášet. Daniel Suk, voják z povolání, vytvořil sotva pár metrů od vlakové zastávky Tochovice železniční expozici „U Kolejí“. Na výlet a prohlídku zdarma láká i vánočně osvícená kabina trutnovského Brejlovce se služebním vagónem. Děti se mohou těšit na dřevěnou mašinku s opravdovými budíky a cedulemi.
Daniel, nadšenec do vlaků a všeho kolem železnic, bydlí ve starém vechtru, strážním domku u kolejí, který původně koupili jeho rodiče pro rekreaci. Vybudoval si zde trvalé bydlení a když přemýšlel o přistavění pergoly, napadlo ho udělat jí ve stylu železniční čekárny. Co by to ovšem bylo za čekárnu bez náležitých artefaktů. Vše začalo získáním první železniční baterky v internetové aukci. Samozřejmě nezůstalo pouze u toho. Během následujících let získal mnoho dalších zajímavých předmětů, kterými postupně dovybavil svou čekárnu. Později přišla myšlenka na pořízení mechanického návěstí, a tak to pokračovalo dále.
Dnes zde naleznete rozsáhlou železniční expozici zahrnující nejenom mechanické návěstí, ale rovnou i kabinu legendárního trutnovského Brejlovce. „Sehnat tu kabinu bylo asi nejsložitější. Musím říct, že jsem vůbec nevěděl, kde hledat. Zkoušel jsem psát na různá ředitelství, ať na České dráhy či SŽDC. Musím říct, že jsem otravoval tak dlouho, až někdo nahoře nejspíš řekl: „Proboha už mu něco prodejte, ať dá pokoj“. No, a tak jsem přivezl tuto kabinu“. Na kabinu navazuje starý služební vagón, který trochu upravil. Udělal v něm první i druhou třídu a vložil do něj spoustu exponátů. Ve velkoprostorové druhé třídě lze nalézt staré příjezdové a odjezdové tabule, lampy z parních lokomotiv a z návěstidel nebo původní ceduli Trutnov hl. n. – Jaroměř, kterou vozil trutnovský Brejlovec.
foto: U Kolejí/PR
Náležitě pyšný je i na zvonkové návěstidlo neboli Číňana, podle jeho tvaru. Návěstidlo je v téměř perfektním stavu, chybí pouze originální táhla. „Fungovalo to tak, že dával zvukovou návěst pro zaměstnance dráhy, že se blíží vlak nebo odjíždí vlak, doplňuje nadšeně.
Sbírka fotografií dokládá, kolik úsilí musel Daniel vynaložit, než dostal expozici do současného stavu. Pomáhají mu hodně jeho kamarádi. Ovšem jeden pomocník nade všechny vyniká. „Moc bych chtěl poděkovat svému postiženému bráchovi, který mi sem chodí prakticky každý den pomáhat. Inspirací byl rovněž projekt známého českého herce Tomáše Hanáka, který si v zastávce Nižbor zrekonstruoval starý vagón na hospůdku.
foto: U Kolejí/PR
Pokud vás tento článek inspiroval k návštěvě tochovické železniční expozice U Kolejí, jsme rádi. Daniel Suk vám rád zdarma vše ukáže, jen si návštěvu musíte dopředu dohodnout přes e-mail ukoleji87@seznam.cz. Přestože muzeum vypadá jako zcela dokončené, opak je pravdou. „Co bych chtěl ještě získat? Starýho Hytláka (poslední vagón vlaku, sloužící jako služební prostor pro brzdaře nebo vlakvedoucího). Postavit ho na konec zahrady a udělat ho do budoucna pro rodiny s dětmi, ale třeba i pro zamilované, kteří sem přijedou, ubytují se. Já jim tam udělám venkovní sezení a ráno si půjdou dát dobrou snídani, kterou jim samozřejmě udělám já“.
Tip redakce: Pokud nechcete, aby vám unikly aktuální informace, staňte se fanoušky naší stránky na Facebooku a budete 24 hodin denně v obraze.
zdroj: pribram.cz
autor: Oldřich Kozák
Související
•Svátek svaté Barbory si dnes připomínají všichni horníci
•Peče se už od září, nakonec ho sezobou slepice. V Novém Kníně si prohlédnete perníkový betlém
•Výstava v Příbrami ukazuje historické i současné betlémy