Že komunismus byl zlo, pocítíte ve stínu příbramských hald
19. června 2024 (08:22)
Dalších 8 fotografií v galerii
foto: Michal Kroutil - Středočeský kraj
Nová výstava Hornického muzea Příbram zhmotňuje komunistickou zvůli neštítící se uvěznit válečné hrdiny, kteří o pár let dříve za republiku nasazovali životy, a nechat je dřít v uranových dolech. Někteří z nich se domů už nikdy nevrátili.
Mnozí toto místo znají. Ale jen z okénka auta. Okolo bývalých uranových šachet se jezdí do jižních Čech. V jednom z posledních dochovaných areálů uranových dolů na Příbramsku, u šachty číslo 11a, se přitom psaly nejen místní dějiny, ale i ty světové. Nejen v kladném, ale i v tom nejodpornějším slova smyslu.
Zde vytěžený uran putoval do Sovětského svazu. „Sověti sice vyhráli válku, ale neměli atomovou bombu, proto potřebovali uran. 49 tisíc tun uranové rudy ze země vydobili mimo jiné političtí vězni. V dolech poblíž Příbrami dřely tisíce lidí. Někteří z nich tu i přišli o život. Hornické muzeum Příbram v nové výstavě v plenéru připomíná temnou stránku naší minulosti, která se už nikdy nesmí opakovat.
„Politických vězňů byla celá řada. Vybrali jsme část z nich, účastníky protinacistického odboje, vojáky z Anglie a Francie i z východní fronty, jimž se režim po roce 1948 takto ‚odměnil‘. Kromě těchto lidí tady ale jako vězni skončili i českoslovenští hokejoví reprezentanti, duchovní a mnoho dalších lidí a pracovali tu s běžnými vězni odsouzenými za kriminální činy,“ vyjmenoval ve vykonstruovaných politických procesech za velezradu odsouzené Čechoslováky ředitel Hornického muzea Příbram Josef Velfl.
Panely s příběhy dvaceti z nich v česko-anglické jazykové mutaci, fotografiemi a QR kódy, které vedou na jejich podrobné medialonky, stejně jako zázemí strojovny uranového dolu, si mohou návštěvníci prohlédnout po domluvě. Prohlídky jsou vedené průvodcem a trvají přibližně 60 minut. Informace o možnostech objednání najdou zájemci na webu muzea. Pravidelná návštěvní doba zatím není stanovena.
V pátek 14. června tu zároveň začala přestavba areálu, na kterou Středočeský kraj uvolnil ze svých prostředků téměř 26 milionů korun. Jedna z pěti poboček Hornického muzea Příbram se v plné kráse otevře koncem roku 2026 nebo začátkem roku 2027.
Kromě kompletně opravených budov a veškerého zázemí, včetně pokladen, prodejny suvenýrů a parkoviště, tu bude návštěvníky čekat audiovizuální interaktivní expozice, ve které si budou moci na vlastní kůži vyzkoušet roli horníků. Jejím spoluautorem je režisér Jan Vejnar, letošní držitel Českého lva oceněný za režii filmu Přišla v noci.
Tip redakce: Pokud nechcete, aby vám unikly aktuální informace, staňte se fanoušky naší stránky na Facebooku a budete 24 hodin denně v obraze.
zdroj: pribram.cz
autor: Radka Typltová
Související
•Do Jinec míří Čechomor a Walda Gang
•Expozice u uranového dolu Bytíz připomíná hrdiny protinacistického odboje
•Letní interaktivní výstava v Podbrdském muzeu se věnuje nejslavnější stavebnici světa