Zdabořská studánka byla slavnostně uvedena ve své nové upravené podobě za tónů kantáty Bohuslava Martinů
28. června 2018 (08:10)
Dalších 56 fotografií v galerii
foto: pribram.cz
Místo k posezení a relaxaci včetně malého ohniště vzniklo v blízkosti zrekonstruovaného zdroje pitné vody nazývaného "Zdabořská studánka"
Dávno zapomenutý obřad čištění studánek použil básník Miloslav Bureš, jako motiv pro svou báseň „Píseň o studánce Rubínce“. Báseň byla natolik melodická, že její text Miloslav Bureš poslal svému krajanovi a příteli Bohuslavu Martinů do jihofrancouzské Nice s prosbou o její zhudebnění. Původní text básně skladatel zkrátil a název své kantáty změnil na „Otvírání studánek“. Podmanivá hudba se setkala s velkým ohlasem doma i v zahraničí, a lidé se o dávno zapomenutý obřad jarního čištění studánek začali zajímat, došlo tak k renezanci zájmu o dávno zapomenutý jarní magický obřad. Otvírání, vylévání či cídění studánek je český lidový zvyk, jehož účelem je ukončení sucha a přivolání deště. Kromě období velkého sucha byl tento obřad prováděn během druhé poloviny jara až do svatojánské noci. První zmínky se objevují již z roku 1697.
foto: pribram.cz
Stejného zájmu došla i Zdabořská studánka, která byla ve středu 27. června slavnostně představena ve své znovunalezené podobě. Spolu s desítkami Příbramáků k životadárnému pramínku zavítal i starosta města Ing. Jindřich Vařeka. Studánky a prameny v minulosti bývaly jedinými zdroji pitné vody, proto jim byla věnována mimořádná péče a pozornost. Zanedbaná studánka na Zdaboři, dříve často využívaná, doznala v posledních dnech a týdnech značné proměny. Nejenže byla vyčištěna a stejně tak i upraveno její okolí, ale před padajícím listím a jinou nečistotou ji nyní chrání stříška s označením i krátkým textem, který popisuje skutečnost, že se nejedná o studánku v pravém slova smyslu. je to výtok z Florentýnské štoly, z nádrže, která byla ve 40. letech zbudována pro podchycení výtoku důlních vod.
foto: pribram.cz
Právě již část zmíněné kantáty Bohuslava Martinů, přednesená sboristkami Vepřekova smíšeného sboru a ženského komorního sboru Krásky, byla součástí příjemné části odpoledne u Zdabořské studánky, kde tvůrci původního nápadu, Jana a Petr Škopkovi spolu se svou sousedkou Petrou Prýmkovou, přivítali až neočekávané množství hostů. Poděkování, které přednesl pan Petr Škopek patřilo všem, kteří se na úspěšné změně studánky podíleli: Nadaci O2 a programu SmartUp, podpoře majiteli pozemků panu Holému i rodině, která se společně s přáteli podílela hlavní měrou na rekonstrukci i vybudování přístřešku a zázemí. Nenašel se snad nikdo, kdo by neochutnal průzačně čistou a ledovou vodu bublajícího pramínku. V nově zřízeném ohništi plápolal malý oheň, na kterém si mohli přítomní opékat špekáčky, které zde byly k dispozici v dostatečném množství. Těm nemohly odolat zejména děti, ale spokojeně si na ohněm vonících uzenkách pochutnala i řada dospělých. V pestré paletě zdarma nabízeného občerstvení byla i široká nabídka nápojů a také domácí sladké pečivo, které vonělo do širokého okolí. Otevírání studánky se tak změnilo v příjemně strávené odpoledne se sousedy, přáteli , ale i těmi, kterým zájem o skoro zapomenutý zdroj pitné vody nebyl lhostejný.
Na rekonstrukci tohoto vodního zdroje jsme upozornili již článkem: Slavnostní otevření Zdabořské studánky
Na rekonstrukci tohoto vodního zdroje jsme upozornili již článkem: Slavnostní otevření Zdabořské studánky
foto: pribram.cz
Tip redakce: Pokud nechcete, aby vám unikly aktuální informace, staňte se fanoušky naší stránky na Facebooku a budete 24 hodin denně v obraze.
zdroj: pribram.cz
autor: mip