Zažili represe 50. let, vstup vojsk v roce 1968 a emigraci. Příběhy pamětníků zaznamenali žáci příbramských škol
19. května 2023 (11:12)
foto: archiv pribram.cz (z minulých ročníků projektu Příběhy našich sousedů)
Veřejná prezentace Příběhů našich sousedů, projektu organizace Post Bellum, se uskuteční v pátek 9. června na Gymnáziu Příbram.
Pátým rokem se žáci škol z Příbrami a okolí zapojují do vzdělávacího projektu neziskové organizace Post Bellum s názvem Příběhy našich sousedů. V letošním roce publicisticky zpracovaly příběhy čtyř pamětníků týmy Gymnázia Příbram, OU Pod Šachtami a ZŠ Školní. „Výsledky své půlroční práce představí na veřejné závěrečné prezentaci, která proběhne v pátek 9. června od 15.30 v hudebním sále Gymnázia Příbram v ulici Legionářů,“ zve veřejnost koordinátorka vzdělávacích projektů organizace Post Bellum Magdaléna Sadravetzová.
Mladé reportéry zajímal životní příběh rodačky z Příbrami a dcery živnostníka, kterému komunisté zabavili zahradnictví a obchod, Růženy Šromové. Podobný osud potkal Zdeňka Jora, syna kulaka ze statku Zliv u Březnice. V 50. letech mu komunisté na rok a půl uvěznili otce, protože odmítl vstoupit do JZD. „Žáci si povídali také s Milanem Mrázem, který v roce 1984 emigroval přes Rakousko do Spojených států amerických a domů se směl vrátit až po revoluci a se Stanislavem Jankovským. Ten byl jako šestiletý chlapec svědkem příjezdu okupačních vojsk do Příbrami v roce 1968,“ představuje Magdaléna Sadravetzová další hrdiny letošních příběhů.
Z vyprávění a archivů mohou žáci vytvořit rozhlasovou, televizní nebo psanou reportáž či dokument, součástí jejich práce je také digitalizace fotografií. Na závěr představí výsledek publiku a odborné porotě. Do projektu se dosud zapojily týmy z téměř 200 měst, zmapováno bylo 2 760 pamětnických příběhů. Reportáže jsou dostupné webu pribehynasichsousedu.cz.
Tip redakce: Pokud nechcete, aby vám unikly aktuální informace, staňte se fanoušky naší stránky na Facebooku a budete 24 hodin denně v obraze.
zdroj: pribram.cz
autor: Magdalena Rezková
Související
•Huť Barbora se otevírá veřejnosti, práce na revitalizaci finišují
•Středočeské kulturní léto nabídne hudbu, divadlo i představení pro děti
•Když přitáhli vojáci. Co prožívali lidé na vsi před vypuknutím třicetileté války