Zastupitelé Dobříše o referendu nerozhodli, navrhovatelé materiál stáhli
18. února 2022 (06:25)
foto: pribram.cz/Michal Čeleda
Uspořádání referenda navrhla bývalá starostka Jana Vlnasová spolu s dalšími třemi zastupiteli za Pro Dobříš Václavem Bálkem, Jaromírem Bláhou a Romanou Bodorovou.
Zastupitelé Dobříše na Příbramsku nerozhodli o vyhlášení referenda, které by zjišťovalo názor lidí na zástavbu v okolí města. Navrhovatelé materiál po dvouapůlhodinové diskuzi stáhli, zastupitelé o něm nehlasovali. Vrátit se k němu mohou na některém z příštích jednání. Téma rozděluje nesilnější uskupení Pro Dobříš, podle starosty Pavla Svobody (Pro Dobříš) se kvůli němu rozpadla koalice. Do voleb by se ale už vedení města měnit nemělo.
"Návrh byl stažen bez hlasování. Navrhovatelé ho mohou přednést při jakémkoliv dalším zastupitelstvu. Přijdou s návrhem buď s upravenou otázkou, nebo s tou samou, s doplněnými podklady," řekl Svoboda.
Uspořádání referenda navrhla bývalá starostka Jana Vlnasová spolu s dalšími třemi zastupiteli za Pro Dobříš Václavem Bálkem, Jaromírem Bláhou a Romanou Bodorovou. Plebiscit by se mohl konat na podzim spolu s komunálními volbami. Veřejnost si podle autorů návrhu přeje, aby Dobříš zůstala malým městem do 10.000 obyvatel. Po zastavění většiny míst vymezených nynějším územním plánem však podle nich hrozí, že se objeví návrhy na další rozšíření zastavitelného území.
Svoboda namítl, že tyto otázky řeší územní plán. Podivil se i požadavku, aby počet obyvatel nepřesáhl 10.000. Podotkl, že počátkem roku v Dobříši žilo 8571 lidí a naopak jich ubývá. Místostarosta Tomáš Vokurka (ODS) a zastupitel za STAN Stanislav Vacek dokonce prohlásili, že by se město nemělo stát "skanzenem" pro dosavadní obyvatele.
Bláha uvedl, že impulzem k návrhu referenda byla diskuze o zástavbě v oblasti Brodce. Veřejnosti podle něj záleží na tom, aby tato oblast zůstala nezastavěná. Podle Bláhy to potvrdila i petice, kterou podpořilo 400 lidí. Referendum se má však týkat i dalších ploch v okolí města.
Referendum a zpochybňování tvorby územních plánů kromě Svobody odmítl i zastupitel za ČSSD Stanislav Holobrada. Daleko rozumnější je podle něj spoléhat na tradiční nástroje demokracie podpořené přístupem odborníků, urbanistů a orgány státní správy. S přístupem, jaký má část zastupitelů za sdružení Pro Dobříš, by podle Holobrady ve městě v minulosti nemohl vzniknout závod Doosan Bobcat EMEA na výrobu stavebních strojů.
Vlnasová naopak referendum označila za jedinou cestu, jak naplňovat volební program. Část kolegů se podle ní od původního programu odklonila a chce kandidovat za ODS. Dohody týkající se oblasti Brodce nebyly dodrženy, dodala. Informaci o přestupu části zastupitelů k ODS později jiní politici označili za "drb". Další zastupitelé uvedli, že nechtějí být vtahování do vnitřních sporů sdružení Pro Dobříš.
Koalice Pro Dobříš, ODS a KDU-ČSL a nezávislých měla dosud v jednadvacetičlenném zastupitelstvu těsnou většinu 11 hlasů. Podle Svobody to již neplatí. Předpokládá, že pro schvalování návrhů bude vedení města nyní potřebovat hlasy opozice.
Tip redakce: Pokud nechcete, aby vám unikly aktuální informace, staňte se fanoušky naší stránky na Facebooku a budete 24 hodin denně v obraze.
zdroj: pribram.cz/ČTK
autor: Tomáš Pečenka