Zastupitelé Dobříše neschválili návrh na přejmenování ulice Plk. B. Petroviče
29. dubna 2022 (06:04)
Zastupitelé Dobříše na Příbramsku neschválili návrh na přejmenování ulice Plk. B. Petroviče na Hostomickou a Oličovu. Neshodli se v hodnocení historické role tohoto partyzánského velitele a přihlédli i k tomu, že by přejmenováním zkomplikovali život velkému množství lidí, kteří by si museli měnit doklady. Uložili však městskému úřadu, aby v ulici osadil vysvětlující cedulku s informacemi historiků.
Bogdan Petrovič Bogun (1912 až 1947), skutečným jménem Jakov Alexejevič Kozlov, působil v Dobříši na konci druhé světové války. Navrhovatelé upozorňovali na jeho spojení se sovětskou tajnou policií NKVD, návrh na přejmenování ulice vzešel od jednoho z místních obyvatel a rada města ho podpořila. "Jsem přesvědčen o tom, že mít ulici pojmenovanou po agentu NKVD je ostuda," prohlásil starosta Pavel Svoboda (Pro Dobříš).
Podle odpůrců by se však neměla zamlčovat ani pozitivní role, kterou Petrovič sehrál. Zastupitel Petr Kadlec (Otevřená radnice) poukázal na to, že Petrovič byl zatčen a odsouzen při stalinských procesech a podílel se na zpravodajské činnosti během Slovenského národního povstání. Připomněl i to, že se Petrovič narodil na Ukrajině, nyní napadené Ruskem, a celá jeho rodina žila v Kyjevě.
Historik a poslanec ODS Pavel Žáček ve vyjádření zaslaném dobříšským zastupitelům uvedl, že Petrovič nebyl klasickým partyzánem, ale příslušníkem a nakonec i agentem sovětského státně-bezpečnostního aparátu. Jeho úkolem nebylo podle Žáčka jen bojovat proti nacistickému Německu, ale také připravovat poválečné ovládnutí Československa. Po svém vysazení proti partyzánům Ukrajinské povstalecké armády byl Petrovič odhalen a popraven.
Historik Jan Michl v materiálech pro zastupitele napsal, že lidé v Dobříši Petroviče nekriticky milovali a tato náklonnost přetrvává dodnes. Proto podle něj v 90. letech minulého století nebyla ulice přejmenována. "Vím, jak moje babička byla šťastná, že tady válka skončila. Partyzáni jim dávali jistotu," uvedla v rozpravě jedna z obyvatelek, podle níž Petrovič udělal pro místní mnoho. Další diskutující však jeho pozitivní roli zpochybňoval.
Místostarosta Tomáš Vokurka (ODS) ocenil, že díky návrhu se obyvatelé Dobříše blíže seznámili s tím, kdo Petrovič byl. "Historie nebývá úplně černobílá a ani v tomto případě nebyla černobílá," uvedl Vokurka. Na začátku se podle něj přejmenování ulice zdálo být jako dobrý nápad, ale nedomyslelo se, jaké problémy by to způsobilo místním. Změna adresy by se dotkla 64 domů a 295 lidí. Jenom od středy od nich přišlo vedení radnice 35 nesouhlasných e-mailů.
Tip redakce: Pokud nechcete, aby vám unikly aktuální informace, staňte se fanoušky naší stránky na Facebooku a budete 24 hodin denně v obraze.
zdroj: pribram.cz/ČTK
autor: Jakub Pečenka
Související
•V Dobříši začala oprava Komenského náměstí za 34 milionů korun
•V Dobříši končí rozsáhlá rekonstrukce hlavního průtahu městem
•Dobříš navrhuje přejmenovat ulici Plukovníka B. Petroviče