Zásněžkám odzvonilo. Složená dřevěná barikáda okolo silnic připomíná staré dobré časy
Nepřehlédněte
14. ledna 2021 (10:17)
foto: pribram.cz
Sněhové zábrany nejsou rozmístěny z důvodu špatného stavu. Buď nemají nohy, nebo jsou tak shnilé, že když se vezmou do ruky, tak se okamžitě rozpadnou.
Sněhové zábrany byly v zimním období důležitým pomocníkem řidičů i silničářů. Díky nim se na vozovky nedostávala spousta sněhu. K ochraně silnic před tvořením závějí se začaly používat přenosné dřevěné plochy již ve třicátých letech minulého století. Úkolem sněhových plotů bylo vzduchový proud, který nesl navátý sníh, zdvihnout, aby se přenesl přes silniční těleso. Stěny se zpravidla zřizovaly jen na jedné straně, odkud převážně vál vítr, tak aby stály, pokud možno kolmo ke směru větru. Tyto sněhové ploty se vyráběly ze dřeva nebo z jiného materiálu. Obyčejným typem sněhového plotu byly dřevěné tabule o rozměrech 1,5x1,5 až 2x2 metry. Jiným druhem byly ploty, kde kůly měly rybinovitý výřez, kterým byly protaženy tlusté slaměné provazce. Osvědčeným typem pak byly tzv. košiny, kolíky opletené vrbovým nebo jiným ohebným proutím.
Takzvané zásněžky jsou ale bohužel na mnoha místech již minulostí. Silničáři argumentují tím, že k umístění zásněžek potřebují souhlasy vlastníků pozemků, a to bývá problém. Navíc buď nemají nohy, nebo jsou tak shnilé, že když se vezmou do ruky, tak se okamžitě rozpadnou.
Kritický je také počet jejich krádeží. Silničáři nejenže na jejich obnovu rezignovali, ale dokonce je odstraňují. Je prý zbytečné nechávat je napospas zlodějům, kteří je používají jako palivové dřevo.
foto: pribram.cz
Cestmistři také nemají konta, a ani prostředky na nové, takže postupem času sněhové zábrany nebudou prý nikde. Smutný pohled na polorozpadlé zábrany mohou vidět řidiči v okolí Rožmitálu pod Třemšínem, ale i v jiných úsecích silnic v regionu. Světlou výjimku jsme zaznamenali pouze u silnice I/4 u Zalužan.
Tip redakce: Pokud nechcete, aby vám unikly aktuální informace, staňte se fanoušky naší stránky na Facebooku a budete 24 hodin denně v obraze.
zdroj: pribram.cz_Jakub Pečenka a David Boháč
autor: Tomáš Pečenka