Zaslal kopie dokladů a umožnil vzdálený přístup k počítači. Přišel o 800 tisíc
29. ledna 2021 (17:21)
foto: pribram.cz
Středočeští kriminalisté z Oddělení kybernetické kriminality od počátku letošního roku řeší již několik případů podvodů v kybernetickém prostředí souvisejících s kryptoměnami.
Jednou z oblastí, kde dochází k podvodům v oblasti kyberprostoru, je oblast spojená s obchodováním s kryptoměnami. Středočeští kriminalisté v současné době šetří 3 takovéto případy, ke kterým došlo v měsíci lednu. V jednom z případů poškozený nakoupil za zhruba 43 tisíc korun přes směnárnu kryptoměnu, následně jí převedl do jiné platformy, ve které mu již k této kryptoměně nebyl umožněn přístup.
V dalším případu zatím neznámý pachatel neoprávněně vnikl do e-mailové schránky poškozeného, kde se dostal k přístupovým údajům k jeho kryptoměnovému účtu, do kterého se neoprávněně přihlásil, změnil k němu přihlašovací a přístupové údaje a následně všechny zde uložené kryptoměny odeslal na dosud neznámý účet. Majiteli tak způsobil nemalou škodu, a to ve výši téměř 818 tisíc korun. Jelikož obdobných případů, kdy se do e-mailové schránky nabourá cizí člověk, přibývá, doporučujeme všem uživatelům, aby nepoužívali stejná hesla u různých služeb, hesla, která si volí, vytvářeli v kombinaci malých a velkých písmen a číslic a využívali služeb, které poskytují dvoufaktorovou autentizaci nebo další pokročilejší formy autentizací pro přihlášení.
Dalšího poškozeného dosud neznámý pachatel vydávající se za jednatele společnosti přesvědčil k registraci a investování finančních prostředků, které budou dále zhodnocovány při obchodování s různými komoditami. Poškozený následně pachateli na vyžádání zaslal kopie svého občanského a řidičského průkazu. Nechal se přesvědčit k tomu, aby si do počítače nainstaloval software, který umožňuje vzdálenou správu počítače od další osoby, pomocí kterého se následně neznámý pachatel vzdáleně připojil k počítači poškozeného, ze kterého za účasti poškozeného odeslal z internetového bankovnictví 800 tisíc korun na jiný účet. Poté stejným způsobem provedl platbu kartou na internetu ve výši téměř 400 tisíc korun. Poškozenému se podařilo tuto druhou platbu ve výši 400 tisíc zablokovat. V případě dopadení hrozí pachateli trest odnětí svobody v délce trvání na 2 roky až 8 let, a to i vzhledem k tomu, že se jednání dopustil v době vyhlášeného nouzového stavu na území České republiky.
V rámci Středočeského kraje evidují policisté za uplynulý rok celkem 1760 kybernetických případů, což je oproti roku 2019 nárůst o 400.
Tip redakce: Pokud nechcete, aby vám unikly aktuální informace, staňte se fanoušky naší stránky na Facebooku a budete 24 hodin denně v obraze.
zdroj: pribram.cz
autor: Tomáš Pečenka