Zapomeňte na křeslo a televizi. Fit senior mění životy důchodců v Příbrami
ROZHOVOR
24. května 2025 (14:40)

foto: Kristina Hovorková je předsedkyní neziskové organizace Fit senior, která si klade za cíl vytvářet smysluplné a cenově dostupné aktivity pro seniory. / Kristina Hovorková / se souhlasem
Nezisková organizace Fit senior působí v Příbrami a dalších dvanácti okolních obcích. Tým lektorů a dobrovolníků se snaží zprostředkovat občanům důchodového věku dostatek smysluplných aktivit, pohybu a sociálních interakcí.
Nejen to, ale i jak organizace vznikla a jaké všechny aktivity momentálně nabízí, nám pro pribram.cz pověděla Kristina Hovorková, předsedkyně organizace.
Jak vůbec organizace Fit senior vznikla?
Vždycky říkám, že naše organizace, tak jak vypadá dnes, nevznikla podle předem promyšleného plánu, ale spíše postupně. Před více než patnácti lety mi vstoupila do života jóga a chtěla jsem se přihlásit do kurzu pro instruktory. Ten byl ale na celý rok obsazený, volný byl pouze kurz pro cvičitele seniorů. Původně šlo jen o zkrácení času, ale díky skvělým učitelům, jako byli MUDr. Kalvach nebo Eliška Novotná, mě toto téma úplně pohltilo. Ukázalo se, že práce se seniory má hluboký smysl – a že právě zde je prostor, kde lze skutečně něco změnit. V té době v Příbrami chyběla dostupná a kvalitní nabídka pohybových aktivit pro starší generaci. Začala jsem s několika lekcemi zdravotního cvičení. Zájem byl překvapivě velký, ale zároveň bylo jasné, že pokud mají být služby dlouhodobě dostupné, musí fungovat mimo komerční rámec. Proto vznikl spolek Fit senior – nezisková organizace, jejímž cílem je vytvářet smysluplné a cenově dostupné aktivity pro seniory. A mně přibyla další samostatná disciplína, do které bylo potřeba rychle proniknout a zajistit organizaci financování. Od té doby se náš tým rozrůstal, stejně tak i naše aktivity. V roce 2020 jsme se stali registrovaným poskytovatelem sociálně aktivizační služby. Dnes působíme nejen v Příbrami, ale i v dalších obcích regionu.
Jaký má vlastně tato organizace cíl? Proč především vznikla?
Jako společnost stojíme před faktem, že počet seniorů v populaci narůstá. Prodlužuje se věk dožití a teoreticky se stále častěji hovoří o významu prevence jakožto nástroje, který umožňuje prožít stáří ve zdraví, nebo alespoň co nejdéle v nezávislosti. Tím by se zároveň snížil tlak na už tak přetížený systém veřejných financí, zdravotní i sociální péče. Na toto téma vznikají různá doporučení a strategie, nicméně v praxi zatím velké změny nevidíme. Dopad naší činnosti je proto výrazně preventivní a snaží se předcházet tzv. patologickému stárnutí – tedy situaci, kdy se kvalita života ve vyšším věku začne prudce zhoršovat. Každý si jistě vybaví někoho ze svého okolí, kdo s odchodem do důchodu upadl do pasivity a většinu času tráví u televize a popovídá si maximálně u doktora. Objevují se limitující zdravotní potíže a mozek začíná vykazovat nedostatek "nasycenosti". Aneb co nepoužíváme, to ztrácíme. Aby bylo jasno – nikdo teď nemusí okamžitě běžet do Fit senioru, jinak nezestárne „správně". (smích) Důležité je, aby si každý na prahu důchodového věku položil pár základních otázek: Jaký mám plán na další životní etapu? Jak si udržím tělo co nejdéle funkční? Co se ještě chci naučit? A jaké vztahy kolem sebe mám nebo chci hledat nové? Přístup typu, já už chci mít klid – křeslo a televize, se zkrátka příliš neosvědčuje. Ne každému vyhovuje kolektivní cvičení nebo seniorské akademie – a to je v pořádku. My vytváříme prostor a nabídku pro ty, kteří hledají svou vlastní cestu. Komunita, která se kolem Fit senioru vytvořila, je skvělá a inspirativní.
Kdo v současnosti tvoří váš tým, který se seniory pracuje, respektive který pomáhá s organizací jejich volného času?
Lidí zapojených do Fit senioru je poměrně hodně, ale úplně naplno jej vytváříme ve třech lidech, další tři zhruba půl úvazkem a ostatní kolegové vedou v různém rozsahu své lekce (jazyky, cvičení, výšlapy, sbor a další). Tím, že jsme poskytovatel sociálních služeb, je většina našich pracovníků kvalifikována jako sociální pracovník nebo pracovník v sociálních službách. Máme ale i šikovné mezigenerační lektorské tandemy vnučka a dědeček nebo otec a syn.
Mohou s organizací různých aktivit pomáhat i dobrovolníci? Zapojují se například i rodiny seniorů?
Na programu se podílí samotní senioři právě formou dobrovolnictví, což je k oboustrannému prospěchu. Aktivně se podílejí na chodu organizace – například pořádají nordic walking výšlapy, vyučují jazyky nebo vyrábějí sezónní dekorace do našich kluboven i pro partnery, kteří nás podporují. Příležitostně spolupracujeme také s dobrovolníky z řad našich rodin a přátel. Jejich pomoc je neocenitelná například při organizaci adventního koncertu či vánočního večírku. Významně se zapojili také při přípravách pochodu Masarykova Hluboš nebo během nedávného budování nové klubovny v Žežické ulici. Do budoucna vidíme velký potenciál v propojování dobrovolníků s osamělými seniory, kterým by individuální aktivizace přímo v domácím prostředí mohla velmi prospět.
Vaše organizace již uspořádala spoustu různých akcí. Na jaké aktivity se zaměřuje především?
Náš program je rozdělen do dvou hlavních částí – preventivního programu a sociálně aktivizační služby pro seniory, kterou poskytujeme jako registrovaný poskytovatel sociálních služeb. Tato služba zahrnuje například cvičení na židlích, hudební a kreativní kluby, trénování paměti, přednášky, podpůrné skupiny pro pečující nebo specializované kluby Makovička a Parkinson, které jsou určené lidem s počínající poruchou paměti či Parkinsonovou nemocí. Tato služba probíhá nejen v Příbrami, ale i ve dvanácti okolních obcích, kam pravidelně jednou týdně dojíždíme. Program je jiný – od pohybových aktivit přes tvoření a paměťová cvičení až po občasné výlety. V příštím roce plánujeme rozšíření do Dobříše a okolních obcí.
Preventivní program nabízí širokou škálu vzdělávacích a pohybových aktivit – cvičíme v zrcadlovém sále Zimního stadionu, v Domě jógy, Rs fitness, Koutu i ve Fyzio Body ProfIK. Nabízíme zdravotní a fyzio cvičení, tai-či, jógu, SM systém, a výuku angličtiny, španělštiny i italštiny. Pro muže pořádáme fotbal v chůzi, petanque či cyklovýlety. Velmi oblíbený je nordic walking – aktuálně u nás fungují již čtyři skupiny „hůlkařů". Je toho ale tolik, že zájemce raději odkáži na web fitseniorpribram.cz nebo na osobní informační schůzku.
Aktivit, které pořádáte, je opravdu nepřeberné množství. Dokážete určit, která z nich se setkala s největším pozitivním ohlasem?
Je těžké to zobecnit, ale pokud bych měla jmenovat tu nejžádanější, pak je to bezesporu pohyb v jakékoli formě. Cvičíme na židlích, na podložkách, on-line či v posilovně, a často vyrážíme i do přírody. Věřím, že si opravdu každý najde to, co zvládne. Pohyb nevnímáme jen jako cestu ke zlepšení fyzické kondice – pomáhá také uvolnit napětí a celkově zlepšit psychickou pohodu. Je také nejvhodnější prevencí neurodegenerativních onemocnění. Noví zájemci se na nás často obracejí právě s přáním začít cvičit. Zajímavým zjištěním z našeho posledního průzkumu spokojenosti je, že klienti staví přínos pohybu a kontaktu s ostatními lidmi na stejnou rovinu. Právě kombinace fyzické aktivity a mezilidských vztahů je pro seniory klíčová – skrze společné aktivity se dostávají mezi lidi, učí se nové věci a nacházejí nové životní impulzy.
Jak to vlastně funguje s členstvím v organizaci Fit senior? Je nutné zaplatit nějaký členský příspěvek?
Členství v naší organizaci je zdarma. Většina aktivit, které nabízíme, je rovněž bezplatná. Pouze některé programy – zejména z oblasti prevence, jako je cvičení nebo jazykové kurzy – jsou zpoplatněny symbolickým příspěvkem. Aktuální nabídku najdou zájemci pravidelně v časopise Kahan, případně se mohou přihlásit k odběru našeho programu a zpravodaje na e-mailové adrese program@fitseniorpribram.cz. Tím získají pravidelný přehled o tom, co v daném měsíci pořádáme, a jak se na jednotlivé aktivity přihlásit. Nové zájemce rádi osobně přivítáme – domlouváme si úvodní schůzku, během které společně vytvoříme individuální návrh programu. Vše si lze samozřejmě nejprve nezávazně vyzkoušet.
Dokázala byste popsat, jaká je práce se seniory? Jak se s nimi vám a vašemu týmu pracuje?
Práce nás nesmírně těší – v tom se s kolegy shodneme na sto procent. Dodává nám energii, protože vidíme, že má smysl a je našimi klienty přijímána s vděčností a oceněním. Nejčastěji k nám přicházejí lidé, kteří chtějí být mezi ostatními, udržet si duševní svěžest i fyzickou kondici. O to krásnější je pak sledovat, jak rozkvétají, nacházejí si nové přátele a objevují nové zájmy. Naši lektoři k tomu přispívají svým přirozeně laskavým a trpělivým přístupem, což považujeme za naprostý základ. Nejtěžší je pro nás smířit se s okamžiky, kdy se s klienty musíme loučit, nebo když jejich zdravotní stav už nedovoluje v aktivitách pokračovat. I s tímto aspektem se učíme pracovat a připravujeme se na budoucnost, která si podle nás vyžádá větší důraz na individuální podpory.
Vždycky říkám, že naše organizace, tak jak vypadá dnes, nevznikla podle předem promyšleného plánu, ale spíše postupně. Před více než patnácti lety mi vstoupila do života jóga a chtěla jsem se přihlásit do kurzu pro instruktory. Ten byl ale na celý rok obsazený, volný byl pouze kurz pro cvičitele seniorů. Původně šlo jen o zkrácení času, ale díky skvělým učitelům, jako byli MUDr. Kalvach nebo Eliška Novotná, mě toto téma úplně pohltilo. Ukázalo se, že práce se seniory má hluboký smysl – a že právě zde je prostor, kde lze skutečně něco změnit. V té době v Příbrami chyběla dostupná a kvalitní nabídka pohybových aktivit pro starší generaci. Začala jsem s několika lekcemi zdravotního cvičení. Zájem byl překvapivě velký, ale zároveň bylo jasné, že pokud mají být služby dlouhodobě dostupné, musí fungovat mimo komerční rámec. Proto vznikl spolek Fit senior – nezisková organizace, jejímž cílem je vytvářet smysluplné a cenově dostupné aktivity pro seniory. A mně přibyla další samostatná disciplína, do které bylo potřeba rychle proniknout a zajistit organizaci financování. Od té doby se náš tým rozrůstal, stejně tak i naše aktivity. V roce 2020 jsme se stali registrovaným poskytovatelem sociálně aktivizační služby. Dnes působíme nejen v Příbrami, ale i v dalších obcích regionu.
Jaký má vlastně tato organizace cíl? Proč především vznikla?
Jako společnost stojíme před faktem, že počet seniorů v populaci narůstá. Prodlužuje se věk dožití a teoreticky se stále častěji hovoří o významu prevence jakožto nástroje, který umožňuje prožít stáří ve zdraví, nebo alespoň co nejdéle v nezávislosti. Tím by se zároveň snížil tlak na už tak přetížený systém veřejných financí, zdravotní i sociální péče. Na toto téma vznikají různá doporučení a strategie, nicméně v praxi zatím velké změny nevidíme. Dopad naší činnosti je proto výrazně preventivní a snaží se předcházet tzv. patologickému stárnutí – tedy situaci, kdy se kvalita života ve vyšším věku začne prudce zhoršovat. Každý si jistě vybaví někoho ze svého okolí, kdo s odchodem do důchodu upadl do pasivity a většinu času tráví u televize a popovídá si maximálně u doktora. Objevují se limitující zdravotní potíže a mozek začíná vykazovat nedostatek "nasycenosti". Aneb co nepoužíváme, to ztrácíme. Aby bylo jasno – nikdo teď nemusí okamžitě běžet do Fit senioru, jinak nezestárne „správně". (smích) Důležité je, aby si každý na prahu důchodového věku položil pár základních otázek: Jaký mám plán na další životní etapu? Jak si udržím tělo co nejdéle funkční? Co se ještě chci naučit? A jaké vztahy kolem sebe mám nebo chci hledat nové? Přístup typu, já už chci mít klid – křeslo a televize, se zkrátka příliš neosvědčuje. Ne každému vyhovuje kolektivní cvičení nebo seniorské akademie – a to je v pořádku. My vytváříme prostor a nabídku pro ty, kteří hledají svou vlastní cestu. Komunita, která se kolem Fit senioru vytvořila, je skvělá a inspirativní.
Kdo v současnosti tvoří váš tým, který se seniory pracuje, respektive který pomáhá s organizací jejich volného času?
Lidí zapojených do Fit senioru je poměrně hodně, ale úplně naplno jej vytváříme ve třech lidech, další tři zhruba půl úvazkem a ostatní kolegové vedou v různém rozsahu své lekce (jazyky, cvičení, výšlapy, sbor a další). Tím, že jsme poskytovatel sociálních služeb, je většina našich pracovníků kvalifikována jako sociální pracovník nebo pracovník v sociálních službách. Máme ale i šikovné mezigenerační lektorské tandemy vnučka a dědeček nebo otec a syn.
Mohou s organizací různých aktivit pomáhat i dobrovolníci? Zapojují se například i rodiny seniorů?
Na programu se podílí samotní senioři právě formou dobrovolnictví, což je k oboustrannému prospěchu. Aktivně se podílejí na chodu organizace – například pořádají nordic walking výšlapy, vyučují jazyky nebo vyrábějí sezónní dekorace do našich kluboven i pro partnery, kteří nás podporují. Příležitostně spolupracujeme také s dobrovolníky z řad našich rodin a přátel. Jejich pomoc je neocenitelná například při organizaci adventního koncertu či vánočního večírku. Významně se zapojili také při přípravách pochodu Masarykova Hluboš nebo během nedávného budování nové klubovny v Žežické ulici. Do budoucna vidíme velký potenciál v propojování dobrovolníků s osamělými seniory, kterým by individuální aktivizace přímo v domácím prostředí mohla velmi prospět.
Vaše organizace již uspořádala spoustu různých akcí. Na jaké aktivity se zaměřuje především?
Náš program je rozdělen do dvou hlavních částí – preventivního programu a sociálně aktivizační služby pro seniory, kterou poskytujeme jako registrovaný poskytovatel sociálních služeb. Tato služba zahrnuje například cvičení na židlích, hudební a kreativní kluby, trénování paměti, přednášky, podpůrné skupiny pro pečující nebo specializované kluby Makovička a Parkinson, které jsou určené lidem s počínající poruchou paměti či Parkinsonovou nemocí. Tato služba probíhá nejen v Příbrami, ale i ve dvanácti okolních obcích, kam pravidelně jednou týdně dojíždíme. Program je jiný – od pohybových aktivit přes tvoření a paměťová cvičení až po občasné výlety. V příštím roce plánujeme rozšíření do Dobříše a okolních obcí.
Preventivní program nabízí širokou škálu vzdělávacích a pohybových aktivit – cvičíme v zrcadlovém sále Zimního stadionu, v Domě jógy, Rs fitness, Koutu i ve Fyzio Body ProfIK. Nabízíme zdravotní a fyzio cvičení, tai-či, jógu, SM systém, a výuku angličtiny, španělštiny i italštiny. Pro muže pořádáme fotbal v chůzi, petanque či cyklovýlety. Velmi oblíbený je nordic walking – aktuálně u nás fungují již čtyři skupiny „hůlkařů". Je toho ale tolik, že zájemce raději odkáži na web fitseniorpribram.cz nebo na osobní informační schůzku.
Aktivit, které pořádáte, je opravdu nepřeberné množství. Dokážete určit, která z nich se setkala s největším pozitivním ohlasem?
Je těžké to zobecnit, ale pokud bych měla jmenovat tu nejžádanější, pak je to bezesporu pohyb v jakékoli formě. Cvičíme na židlích, na podložkách, on-line či v posilovně, a často vyrážíme i do přírody. Věřím, že si opravdu každý najde to, co zvládne. Pohyb nevnímáme jen jako cestu ke zlepšení fyzické kondice – pomáhá také uvolnit napětí a celkově zlepšit psychickou pohodu. Je také nejvhodnější prevencí neurodegenerativních onemocnění. Noví zájemci se na nás často obracejí právě s přáním začít cvičit. Zajímavým zjištěním z našeho posledního průzkumu spokojenosti je, že klienti staví přínos pohybu a kontaktu s ostatními lidmi na stejnou rovinu. Právě kombinace fyzické aktivity a mezilidských vztahů je pro seniory klíčová – skrze společné aktivity se dostávají mezi lidi, učí se nové věci a nacházejí nové životní impulzy.
Jak to vlastně funguje s členstvím v organizaci Fit senior? Je nutné zaplatit nějaký členský příspěvek?
Členství v naší organizaci je zdarma. Většina aktivit, které nabízíme, je rovněž bezplatná. Pouze některé programy – zejména z oblasti prevence, jako je cvičení nebo jazykové kurzy – jsou zpoplatněny symbolickým příspěvkem. Aktuální nabídku najdou zájemci pravidelně v časopise Kahan, případně se mohou přihlásit k odběru našeho programu a zpravodaje na e-mailové adrese program@fitseniorpribram.cz. Tím získají pravidelný přehled o tom, co v daném měsíci pořádáme, a jak se na jednotlivé aktivity přihlásit. Nové zájemce rádi osobně přivítáme – domlouváme si úvodní schůzku, během které společně vytvoříme individuální návrh programu. Vše si lze samozřejmě nejprve nezávazně vyzkoušet.
Dokázala byste popsat, jaká je práce se seniory? Jak se s nimi vám a vašemu týmu pracuje?
Práce nás nesmírně těší – v tom se s kolegy shodneme na sto procent. Dodává nám energii, protože vidíme, že má smysl a je našimi klienty přijímána s vděčností a oceněním. Nejčastěji k nám přicházejí lidé, kteří chtějí být mezi ostatními, udržet si duševní svěžest i fyzickou kondici. O to krásnější je pak sledovat, jak rozkvétají, nacházejí si nové přátele a objevují nové zájmy. Naši lektoři k tomu přispívají svým přirozeně laskavým a trpělivým přístupem, což považujeme za naprostý základ. Nejtěžší je pro nás smířit se s okamžiky, kdy se s klienty musíme loučit, nebo když jejich zdravotní stav už nedovoluje v aktivitách pokračovat. I s tímto aspektem se učíme pracovat a připravujeme se na budoucnost, která si podle nás vyžádá větší důraz na individuální podpory.
Tip redakce: Pokud nechcete, aby vám unikly aktuální informace, staňte se fanoušky naší stránky na Facebooku a budete 24 hodin denně v obraze.
autor: Irena Kadlecová
Související
Další články









