Zaměstnanci a plavčíci již bez roušek, kadeřnice odloží štíty
26. května 2020 (08:05)
foto: pribram.cz, ČTK
Roušky nebudou muset mít ani řidiči vozidel veřejné dopravy, pokud nebudou v přímém kontaktu s cestujícími při jejich odbavení.
Roušky nově nebudou muset při zachování dvoumetrových rozestupů od úterý nosit zaměstnanci po dobu, kdy vykonávají práci na jednom místě. Na tiskové konferenci po zasedání vlády to řekl ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO). Povinnost nosit ochranný prostředek dýchacích cest nebudou mít také plavčíci, trenéři a instruktoři vykonávající činnost u bazénů a dodržující odstup dvou metrů. Roušky nebudou muset mít ani řidiči vozidel veřejné dopravy, pokud nebudou v přímém kontaktu s cestujícími při jejich odbavení. Kadeřníci nebudou muset od úterý nosit dvojitou ochranu obličeje, mohou odložit štít.
"Rozšiřujeme to obecně, protože nedává smysl držet to pouze v rámci kanceláří. Pokud zaměstnanci po dobu, kdy vykonávají práci na jednom místě (ve výrobních halách, výrobních provozech), pracují ve vzdálenosti alespoň dvou metrů, nemusí mít roušku nasazenou," řekl Vojtěch. Dosud nemuseli mít roušky lidé v případě rizikové práce třetí a čtvrté třídy v zátěži teplem. Zákon o veřejném zdraví rozděluje práci podle rizikovosti do čtyř tříd a vyjmenovává různé rizikové faktory, proč je riziková.
Kadeřníci nebudou muset od úterý nosit dvojitou ochranu obličeje, mohou odložit štít. Měli by ale alespoň každé dvě hodiny měnit roušku. Odložení štítu se podle Vojtěcha týká i kosmetiček a masérů, pro které dosud platilo stejné nařízení. ČTK to napsal v SMS. Nejvíce si na dvojí ochranu stěžovali kadeřníci, podle kterých se stala zdravotním rizikem. Do výzvy vládě na zrušení štítů, kterou inicioval majitel pražského kadeřnického salonu Robert Starý, se zapojilo kolem tisíce tuzemských kadeřníků.
Nošení roušek, respirátorů či šátků bylo v Česku kvůli epidemii nového koronaviru až na výjimky povinné od 19. března. Ode dneška už nemusí lidé venku nosit roušky při dodržení dvoumetrových odstupů. Povinnost nadále platí při použití veřejné dopravy, v obchodech, úřadech, nemocnicích a dalších vnitřních prostorech.
Výjimku v nošení mají dále například děti v mateřských školách nebo dětských skupinách, členové domácnosti jedoucí v jednom autě, autisté, děti do dvou let nebo za určitých podmínek umělci provádějící autorské dílo. Roušky při dodržení rozestupů nejméně 1,5 metru a maximálně 15 osobách v místnosti nemusí mít také žáci, studenti a účastníci vzdělávání, účastníci přijímacích řízení a členové zkušebních institucí na školách, a také účastníci státních zkoušek na vysokých školách.
Výjimku ministerstvo dříve přidalo také pro osoby ve vzdělávacích institucích poskytujících jednoleté kurzy cizích jazyků s denní výukou při vzdělávání nebo poskytování poradenských služeb při zachování rozestupů minimálně 1,5 metru. Roušku nemusí mít ani pacienti a zdravotničtí pracovníci po dobu nezbytně nutnou při poskytování péče. Týká se to například logopedů.
Tip redakce: Pokud nechcete, aby vám unikly aktuální informace, staňte se fanoušky naší stránky na Facebooku a budete 24 hodin denně v obraze.
zdroj: pribram.cz
ČTK
ČTK
autor: Tomáš Pečenka