Zámek v Mníšku pod Brdy loni navštívilo téměř 26.000 lidí, podobně jako předloni
5. února 2024 (09:49)
foto: Zámek Mníšek pod Brdy/PR
Na letošní rok zámek chystá tradiční akce - Velikonoční veselici, programy pro rodiny s dětmi, Hradozámeckou noc a letní kino. Novinkou bude speciální série nočních prohlídek.
Zámek v Mníšku pod Brdy u Prahy loni navštívilo téměř 26.000 lidí, podobně jako předloni. Největší zájem byl o dětské programy, především o takzvanou Pohádkovou prohlídku, uvedla na dotaz zástupkyně kastelána Jana Digrinová. Při Pohádkové prohlídce provádí děti komtesa arkádovou chodbou a zavede je do místností, kde jsou trpaslíci, Sněhurka, Popelka, drak a další pohádkové bytosti.
"Návštěvnost v loňském a předloňském roce byla téměř stejná, rozdíl je jen několik desítek osob. V nabídce byly po obě sezony shodné typy prohlídek jak pro dospělé, tak pro rodiny s dětmi a pro dětské kolektivy," řekla Digrinová.
Na letošní rok zámek chystá tradiční akce - Velikonoční veselici, programy pro rodiny s dětmi, Hradozámeckou noc a letní kino. Novinkou bude speciální série nočních prohlídek.
Původně barokní objekt po třicetileté válce přestavěl z tvrze na reprezentativní šlechtické sídlo zbohatlík a dobrodruh Servác Engel z Engelsflussu. V letech 1897 až 1945 zámek sloužil jako bydlení pro šlechtu měšťanského původu. V roce 1945 byl vypleněn a konfiskován. O rok později získalo zámek do správy ministerstvo vnitra, které v něm vybudovalo archiv. V roce 2000 se stal majitelem zámku Národní památkový ústav, který zahájil jeho rozsáhlou rekonstrukci za více než 100 milionů korun. Trvala do roku 2006, kdy se areál otevřel veřejnosti.
Tip redakce: Pokud nechcete, aby vám unikly aktuální informace, staňte se fanoušky naší stránky na Facebooku a budete 24 hodin denně v obraze.
zdroj: pribram.cz/ČTK
autor: Tomáš Pečenka
Související
•Velikonoce se budou v příbramském divadle slavit i letos
•Maškary a zabijačka. V Tochovicích zavládlo masopustní veselí
•Při stavbě Orlické přehrady lidé tiše přihlíželi, jak jim šlapou po osetých polích a pásovými buldozery ničí jejich živobytí