Zámek Dobříš na Příbramsku ožije v srpnu hudebním festivalem
17. července 2023 (12:23)
foto: pribram.cz / Tomáš Pečenka
Na programu jsou celovečerní koncerty, výstava historických evropských houslí a program s pohádkovými představeními pro celou rodinu.
Zámek Dobříš na Příbramsku ožije od 10. do 13. srpna hudebním festivalem. Na programu jsou celovečerní koncerty, výstava historických evropských houslí a program s pohádkovými představeními pro celou rodinu. Dramaturgie festivalu se ujali houslový virtuos Jaroslav Svěcený a herečka Dejvického divadla Zdeňka Žádníková Volencová, informovala dnes za pořadatele Michaela Fialová Rozšafná.
Koncerty se uskuteční na nádvoří, ve francouzském parku i přilehlém kostele, akce se koná již potřetí. "Každý koncert bude výjimečný a originální, v premiéře uvedeme i programy, které ještě nikde nebyly k vidění. Jednou z perliček bude například divadelně-koncertní představení Bach Forever aneb Johanku, zahraj mi…, které se uskuteční 13. srpna na nádvoří zámku," uvedl Svěcený. Kromě Bachovy hudby podle něj scénář nepostrádá ani humor a hudebníci jsou zároveň herci.
Návštěvníci se mohou těšit i na vystoupení Svěceného a cimbálového orchestru Cigánski Diabli, které se uskuteční 10. srpna ve francouzském parku. Netradiční setkání žánrů a dva koncerty v jediném večeru zažijí diváci 12. srpna v představení Beatles v Argentině. Půjde o jediný koncert uvedený nikoliv pod širým nebem, ale pod střechou kostela Nejsvětější Trojice naproti zámku Dobříš. Spolu s trubkou a houslemi se publiku představí nedávno zrekonstruované varhany.
V zámecké konírně bude 12. srpna k vidění výstava italských, německých, francouzských houslí a českých houslí tří staletí. Svěcený, který je zároveň soudním znalcem v oboru smyčcové hudební nástroje, ji blíže představí při komentovaných prohlídkách. O víkendu 12. a 13. srpna jsou na programu také divadelní představení pro děti. Soubor LokVar v sobotu uvede pohádku Brouček na motivy známé knížky Jana Karafiáta a v neděli pohádku Sněhurka.
Rokokový zámek s výraznou fasádou byl původně v rukou Colloredo-Mannsfeldů, po druhé světové válce se stal kulturním majetkem státu a byl využíván jako Domov spisovatelů. V současnosti ho opět vlastní rodina Colloredo-Mannsfeldů a je přístupný i veřejnosti, která má na výběr z několika prohlídkových okruhů. Návštěvníci si mohou prohlédnout i takzvaný spisovatelský pokoj, připomínající období, kdy památka sloužila literátům.
Tip redakce: Pokud nechcete, aby vám unikly aktuální informace, staňte se fanoušky naší stránky na Facebooku a budete 24 hodin denně v obraze.
zdroj: pribram.cz/ ČTK
autor: Jakub Pečenka
Související
•Lokální filmovar se vrací do Březnice, promítne hlavně komedie
•Headlinerem Skalecké pouti v Mníšku pod Brdy bude kapela Buty
•Památník Antonína Dvořáka ve Vysoké oslaví 60 let od svého otevření