Začíná hlavní sezona moštování jablek
28. srpna 2021 (14:18)
foto: ilustr/pixabay
Urodilo se vám na zahradě hodně jablek a přemýšlíte, jak tuto nadílku zpracovat? Způsobů je několik, ale co takhle voňavý poctivý mošt plný vitamínů?
Štrúdly už jste měli čtyři po sobě, jablečný koláč už raději posíláte zpátky do Anglie, spíž je plná jablečných přesnídávek, k televizi vás už zobat křížaly nebaví a přesto jsou přepravky jablek stále plné? V tom případě přichází na řadu mošt. Můžete ho skladovat dlouho a po ruce budete mít navíc bohatý zdroj živin a vitamínů.
Jak se takový mošt vlastně vyrábí?
Principem moštování je vylisování jablečné šťávy, která se potom obvykle pasteruje. Nepředstavujte si ale žádné přidávání chemických látek, jedná se o zahřátí na určitou teplotu v určitém čase, aby byly zahubeny nežádoucí mikroorganismy a byla tak zajištěna delší trvanlivost.
Vlastnosti moštu, jako je vůně, barva a chuť, jsou ovlivněny odrůdou a kvalitou jablek a také jejich zpracováním. Mošty se často filtrují, aby z nich zbyla jen čistá šťáva, a pokud ne, mnohé napadne „Ten mošt je nějaký zakalený, určitě je zkažený“, není tomu tak. Je to právě výrobní proces, kdy jsou šťávy nefiltrované a obsahují sediment.
Z jakých odrůd se mošty vyrábí?
V českých zahradách nejčastěji u pěstitelů najdeme odrůdy jako rubín, šampion nebo topaz. Mezi zahraniční odrůdy pak řadíme golden delicious, jonagold, gala nebo idared. Na výběr je toho dost, stačí si jen vybrat, která jablka chutnají právě vám.
Jak skladovat mošty, aby nám co nejdéle vydržely?
Mošty potřebují pro svůj odpočinek tmavší místnost, kde je chlad a sucho. Doba, po kterou vám mošt vydrží čerstvý, se odvíjí od způsobu výroby a balení. Pasterované mošty v „bag in boxu“ nebo „tetra paku“ vydrží až 6 měsíců. Pokud máte stáčený mošt v plastu, je nutné ho spotřebovat co nejdříve anebo pokud máte místo v mrazáku, uložte ho tam a můžete si na něm pochutnat i za několik týdnů.
Přemýšlíte, kde si v okolí Příbramska můžete nechat tuto zdravou lahůdku zpracovat? Moštárna v Rožmitále pod Třemšínem, Dobříši, Kosově Hoře nebo Hříměždicích vám ji ráda vyrobí.
Tip redakce: Pokud nechcete, aby vám unikly aktuální informace, staňte se fanoušky naší stránky na Facebooku a budete 24 hodin denně v obraze.
zdroj: pribram.cz
autor: Tomáš Pečenka