Zachránil stovky dětí. Jeden život o siru Nicholasi Wintonovi je v kinech
2. února 2024 (10:41)
foto: z filmu Jeden život, zdroj: kino Příbram
Film režiséra Jamese Hawese hraje příbramské kino dnes od 20.00. Postavu humanitárního pracovníka ztvárnili Anthony Hopkins a Johnny Flynn.
V roce 1939 zachránil 669 převážně židovských dětí z okupovaného území Československa před transportem do koncentračních táborů. Filmové zpracování příběhu Nicholase Wintona z roku 2023 vstupuje do českých kin. Příbramské kino uvede snímek Jeden život dnes od 20.00.
Ve filmu se Nicholas Winton ohlíží do období před druhou světovou válkou, kdy pomáhal z Československa převézt skupiny dětí k náhradním rodinám ve Velké Británii. Na plátna se v roli Wintona vrací Anthony Hopkins, jeho mladší verzi ztvárnil Johnny Flynn. Plejádu známých hereckých jmen doplňují Helena Bonham Carter, Jonathan Pryce nebo Lena Olin a ve snímku se objeví i čeští herci.
První Kindertransport (dětský transport) z Prahy byl vypraven 14. března 1939 s pouhými dvaceti dětmi. Nejpočetnější byly červnové, transporty, kdy každým mělo odjet 100 až 200 dětí. Často se jednalo o děti židovských uprchlíků z Německa a anektovaného Rakouska, kteří před mnichovskou dohodou hledali azyl v Československu. Více než čeští Židé si uvědomovali závažnost nacistického nebezpečí a současně už často neměli dost prostředků, aby mohli vycestovat spolu s dětmi. Poslední úspěšný dětský transport odjel 2. srpna 1939. Vlak s 250 dětmi vypravený 1. září 1939, kdy vypukla druhá světová válka, byl nakonec zastaven a poslán zpět.
foto, video: Jeden život (2023), Vertical Entertainment CZ
Tip redakce: Pokud nechcete, aby vám unikly aktuální informace, staňte se fanoušky naší stránky na Facebooku a budete 24 hodin denně v obraze.
zdroj: pribram.cz
Wikipediia.org
Wikipediia.org
autor: Magdalena Rezková
Související
•Masopustní průvod v Příbrami povede lesní duch Fabián
•K Maffii patřili Beneš, Kramář nebo Rašín. S portréty členů odbojové skupiny se seznámíte v příbramské galerii
•Pozůstatky zaniklého kláštera vás přenesou do přelomu 14.-15. století