Za pět minut dvanáct: Sanace toxické skládky u Příbrami je dokončena
28. dubna 2022 (19:39)
Další 2 fotografie v galerii
foto: obec Dubno
K ukládání nebezpečných odpadů sloužil před listopadem 1989 prostor bývalého břidlicového lomu, který se nachází půl kilometru západně od obce Dubno. Investice do odstranění ekologické zátěže stála 77 milionů korun.
Skládka toxického odpadu v katastru obce Dubno, která byla v 70. letech 20. století založena Státní traktorovou stanicí, je minulostí. Sanační práce jsou dokončeny, kolaudace se uskuteční v pátek 6. května. Na financování největší investiční akce v Dubně se podílelo zejména ministerstvo životního prostředí v rámci Operačního programu Životní prostředí, dále pak Středočeský kraj. Celkové náklady se vyšplhaly na 77 milionů korun.
Jak se již dříve vyjádřil starosta obce Václav Chmelař, průzkum ukázal, že k sanaci skládky došlo „za pět minut dvanáct“. Kontaminace podzemní vody pesticidy v předpolí skládky byla zjištěna již v roce 1985, práce na odstranění ekologické zátěže začaly vloni na jaře. „Hlavní část sanačního zásahu se týkala selektivní odtěžby, vymístění a řádného odstranění nebezpečných odpadů. Nejvíce kontaminované odpady s pesticidy o hmotnosti přibližně 2200 tun byly podle platné legislativy odstraněny termicky ve spalovně průmyslových odpadů,“ uvedla společnost Dekonta, která sanaci realizovala. Méně kontaminované odpady, asi 7500 tun, byly odvezeny na skládky a do zařízení pro úpravu odpadů metodou solidifikace/stabilizace.
Během letošního dubna pak byla dokončena rekultivace lokality, nyní je začleněna do okolního prostředí a vzniklo zde místo k vycházkách či projížďkám na kole. „Prostor bývalého lomu byl zavezen inertním materiálem, včetně vrchní rekultivační vrstvy, vytvarován a následně biologicky rekultivován, což zahrnovala osetí travní směsí a výsadbu více než tři sta nových dřevin,“ upřesňuje firma.
Odvozem odpadů z bývalé deponie byl odstraněn primární zdroj znečištění, nadále se tedy nebudou uvolňovat další nebezpečné látky do podzemní vody. „Pokles kontaminantů v podzemní vodě bude nicméně postupný v řádu desítek let, kde formou takzvané přirozené atenuace příroda sama zajistí ‚dočištění‘ lokality,“ dodala Dekonta.
Tip redakce: Pokud nechcete, aby vám unikly aktuální informace, staňte se fanoušky naší stránky na Facebooku a budete 24 hodin denně v obraze.
zdroj: pribram.cz
autor: Magdalena Rezková
Související
•Příbram vybrala firmu na vybudování odpočinkové zóny u Čekalíkovského rybníka
•Filipojakubská noc bude ve znamení přeháněk
•Štěpánek: Odval u šachty č. 15 se nakonec odtěžovat nebude