Za odboj během druhé světové války zaplatili životem. Příbram uctí památku místních hrdinů
17. února 2023 (08:32)
foto: GFD Příbram
Pietní shromáždění za šestnáct občanů z Příbramska popravených v roce 1945 se uskuteční v pátek 17. února dopoledne v obřadní síni Zámečku-Ernestina.
Necelé tři měsíce před koncem druhé světové války byl ve věznici v Brandenburgu u Berlína ukončen život šestnácti občanů Příbramska. Popravy představitelů protinacistického odbojového hnutí Němci vykonali 19. února 1945. Památku místních hrdinů uctí pietní shromáždění v pátek 17. února.
Tragický osud statečných odbojářů v historickém kontextu i s detaily osobních příběhů popsal historik a ředitel Hornického muzea Příbram Josef Velfl (celý text je dostupný na webu města Příbram). Major Alois Laub s hodností generála in memoriam a berní úředník a důstojník v záloze Stanislav Vojíř stáli v čele tajné vojenské organizace Obrana národa s krycím názvem Oliver. Spolu s nimi byli popraveni i členové dalších odbojových hnutí, která se počátkem roku 1943 sloučila v ilegální Krajský národní revoluční výbor. Významnou složku výboru tvořila učitelská odbojová skupina, svoje zastoupení v něm mělo také hornické a železničářské hnutí odporu. Předsedou Krajského národního revolučního výboru byl pracovník protektorátních drah František Marek.
„Pro Vás jsem nezemřel, stále žiji,“ loučil se dopisem s rodinou další odsouzený, horník Jan Ivan Pouchanič. Pracovník na dole Anna pomáhal v odboji se získáváním střeliva z dolů, opatřováním potravinových lístků, poskytováním úkrytu pronásledovaným osobám a rozšiřováním ilegálních tiskovin. Zatčeni byli i řídící učitel Jindřich Majer, ředitel živnostenské pokračovací školy a poručík bývalé československé armády v záloze Vladimír Šebesta, okresní školní inspektor Josef Štěch, drogista Karel Štěpán mladší, tiskař Jan Bejček, mlynář Josef Míkovec, železničáři Alois Grund a František Matějka, horníci Ladislav Bambas a Josef Fous, důlní kovář Josef Polák a hornický důchodce Petr Bejček.
Pietní akt se uskuteční od 11.00 v obřadní síni Městského úřadu Příbram v Zámečku- Ernestinu.
Tip redakce: Pokud nechcete, aby vám unikly aktuální informace, staňte se fanoušky naší stránky na Facebooku a budete 24 hodin denně v obraze.
zdroj: pribram.eu
pribram.cz
pribram.cz
autor: Magdalena Rezková
Související
•Raketová základna v Brdech patřila k nejstřeženějším místům v Česku
•Domek v areálu Ševčinského dolu bude využívat muzeum
•V Kamýku nad Vltavou dodnes stojí několik zachovalých řopíků