Waldorfská škola vzdělává umělecké řemeslníky, pro kováře hledá novou dílnu
21. dubna 2025 (16:30)
Další 3 fotografie v galerii

foto: Waldorfská škola Příbram, práce žáků / se souhlasem
Studium oborů umělecký kovář a zámečník a umělecký truhlář a řezbář je tříleté. Někteří absolventi pak pokračují v maturitním vzdělávání na jiných školách.
Mezi středoškolské obory Waldorfské školy v Příbrami patří také umělecká řemesla – kovář a zámečník, pasíř a truhlář a řezbář. Oba jsou tříleté a pro první z nich škola aktuálně hledá nový prostor pro praktickou výuku. Dosavadní dílnu na Odborném učilišti Pod Šachtami škola využívá od roku 2000. „Prostory nám vyhovují, ovšem dostali jsme výpověď,“ zdůvodňuje ředitel Waldorfské školy Příbram Robert Žák, proč zde praxe nebude pokračovat.
Obor má aktuálně naplněný 1. a 2. ročník, v každém z nich studuje sedm žáků. „Je to plná kapacita s ohledem na nařízení vlády, kdy v tomto oboru vyučuje jeden učitel odborného výcviku nejvýše sedm žáků,“ vysvětluje ředitel s tím, že třetí ročník není otevřený. Dílna by měla sloužit pro 16 osob (14 žáků, 2 odborné učitele) a splňovat specifika pro potřebné vybavení a rušný provoz s ventilátory dvou výhní, kovářským bucharem, kovadlinou a dalšími. Podle počtu přihlášek do budoucího 1. ročníku škola předpokládá, že naplní i jeho kapacitu – v prvním, případně ve druhém kole. První kolo přijímacího řízení uzavře až 15. května.
Jak zmiňuje Robert Žák, prestiž učebních oborů s výučním listem ve společnosti není vysoká. Příbramská škola neumožňuje studovat obdobný maturitní obor. Proto část žáků se zájmem o doplnění maturity pokračuje ve vzdělávání na Integrované střední škole hotelového provozu, obchodu a služeb v Příbrami v oboru podnikání nebo na Střední škole a vyšší odborné škole umělecké a řemeslné v Praze na Zlíchově v oboru umělecké řemeslné práce.
Na řemeslné obory pak někdy nastupují žáci s již ukončeným středoškolským vzděláním, ať už maturitním nebo učňovským, kteří chtějí pokračovat ve druhém oboru. „Nasměrování a motivace ke studiu je u těchto žáků samozřejmě výrazně vyšší. V loňském roce naši školu absolvovala velmi talentovaná Kateřina Nováková. Pod vedením mistra houslaře Václava Pikrta, též našeho bývalého žáka, vytvořila jako ročníkovou práci nádherné housle. Nyní v Pikrtově ateliéru pracuje a zdokonaluje se v oboru houslařství,“ představuje jednu z úspěšných studentek Robert Žák.
Studium v řemeslných oborech je pouze denní. „Kombinovanou nebo dálkovou formu studia neposkytujeme. S ohledem na řemeslnou přípravu pod odborným vedením v dílnách to podle našeho mínění ani není možné,“ dodává ředitel.
Tip redakce: Pokud nechcete, aby vám unikly aktuální informace, staňte se fanoušky naší stránky na Facebooku a budete 24 hodin denně v obraze.
zdroj: pribram.cz
autor: Magdalena Rezková
Související
•Budova bývalé hudební školy v Příbrami: Město zvažuje její prodej
•Středočeské školy dostanou na modernizaci desítky milionů korun. Odborné učiliště Hluboš za ně může modernizovat svařovnu
•Dobříšské divadlo Pípa platí míří od sázky ke slávě
Další články









