Výstavu Dálnicí do pravěku o nálezech ze stavby D4 můžete navštívit až do čtvrtka
28. ledna 2023 (10:51)
Dalších 20 fotografií v galerii
foto: pribram.cz/Tomáš Pečenka
Fotogalerie: Ukázky nálezů ze záchranného archeologického výzkumu D4 jsou vystavené poprvé.
Prácheňské muzeum v Písku představuje část nálezů, které v posledních dvou letech našli archeologové při rozsáhlém výzkumu v místech stavby dálnice D4. Jde o nálezy, které dokládají osídlení v okolí Čimelic a Mirotic dávno před naším letopočtem. Návštěvnici mají možnost vidět desítky keramických a kovových předmětů, jako jsou přesleny používané při tkaní, bronzové oděvní spony, jehlice, náramky nebo mince, seznámí se také s metodami archeologické práce. Výstava Dálnicí do pravěku bude otevřena do čtvrtka 2. února.
Ukázky nálezů ze záchranného archeologického výzkumu D4 jsou vystavené poprvé. Jeho terénní část už skončila, pokračuje zpracování nálezů. Výzkum celé dálnice zastřešuje Jihočeské muzeum v Českých Budějovicích, výstava v krajském městě je plánovaná na rok 2026. Prácheňské muzeum se v lednu kvůli této výstavě otevřelo mimořádně.
Dostavba 32 kilometrů dálnice D4 mezi Příbramí a Pískem začala předloni v červnu. Jde o první stavbu dálnice formou spolupráce veřejného a soukromého sektoru, takzvaný projekt PPP (Public Private Partnership) v České republice. Náklady budou zhruba deset miliard Kč bez DPH. Firmy zároveň modernizují 16 kilometrů už zprovozněných částí dálnice. V provozu má být celá D4 v prosinci 2024.
Na jihočeské části stavby dálnice archeologové zkoumali 12 lokalit. Podle archeologa Tomáše Hiltschera z Prácheňského muzea to je v jižních Čechách jeden z největších archeologických výzkumů v posledních desítkách let. "Nicméně v rámci stavby dálnice jde řádově pouze o promile zasaženého území," uvedl na webu muzea.
Zkoumané byly lokality, kde měli lidé kdysi svá obydlí. Nálezů tam byly desítky tisíc, od keramiky, přes kovové předměty, po tři hroby. Většina je z doby železné. "Tři zkoumaná sídliště náležela do doby halštatské, tedy sedmé až šesté století před letopočtem. Na jednom sídlišti potom lidé žili někdy od druhého století před naším letopočtem do prvního (století) po Kristu. Zajímavé je, že se nám podařilo zachytit pouze minimum nálezů z mladších období," uvedl Hiltscher.
Na terénní části výzkumů se podílely desítky lidí, včetně brigádníků. Různé specializované analýzy provádí Jihočeská univerzita a Archeologický ústav v Praze.
Tip redakce: Pokud nechcete, aby vám unikly aktuální informace, staňte se fanoušky naší stránky na Facebooku a budete 24 hodin denně v obraze.
zdroj: pribram.cz
autor: Tomáš Pečenka
Související
•Letní program chystáme již nyní, říká vedoucí Městského kulturního centra v Příbrami
•Noční dobou od loupežníků zavražděn. Mrtvý farář ležel na železné posteli, ruce a nohy měl přivázány k jejím nohám
•Dvořákův památník ve Vysoké chystá výstavu Antonín Dvořák Superstar