Výstavba na celé Fantově louce v Příbrami nebude podle starosty možná
15. září 2022 (06:19)
foto: Jan Konvalinka/se souhlasem
Fantova louka má rozlohu 220.000 metrů čtverečních, z toho 56.000 metrů čtverečních je v majetku města a další plochy patří soukromým developerům.
Příbram má v říjnu obdržet výsledky biologického průzkumu k Fantově louce. Podle nich bude jasné, zda lze toto území využít pro stavbu bytů a domů, nebo nikoliv. Už nyní vše nasvědčuje tomu, že na celé Fantově louce nebude výstavba možná, řekl Jan Konvalinka (za ANO). Využití louky developery kritizují ochránci přírody, podle nich mohou být ohroženy vzácné druhy rostlin a živočichů i prameny říčky Kocáby. Petici proti obytné zástavbě v této oblasti podpořilo téměř tisíc lidí.
Konvalinka na červnovém zastupitelstvu dostal úkol zahájit odbornou a veřejnou diskusi, která povede ke stanovení "přijatelných mantinelů" pro případnou výstavbu na Fantově louce. Nyní se zpracovává biologický průzkum, a to na pozemcích města i soukromých developerů.
"Na základě tohoto posouzení budeme dále rozhodovat o tom, jaký bude osud Fantovy louky," uvedl starosta. Pokud se ukáže, že by se na louce stavět nemělo, město podle Konvalinky výstavbu rozhodně podporovat nebude. Minimálně na části území to podle starosty určitě nepůjde. "Už v této chvíli máme určité indicie, které nasvědčují tomu, že zastavitelnost Fantovy louky na celém území nebude možná," dodal.
Fantova louka má rozlohu 220.000 metrů čtverečních, z toho 56.000 metrů čtverečních je v majetku města a další plochy patří soukromým developerům. Územní plán tam umožňuje smíšenou výstavbu. Ochránci přírody s tím ale nesouhlasí. Podle biologa Ondřeje Sedláčka Fantova louka představuje unikátní území zachovalých mokřadních luk s neporušeným vodním režimem a vysokou koncentrací vzácných a ohrožených druhů rostlin a živočichů, včetně druhů chráněných zákonem. Mezi nejvýznamnější patří velká populace kosatce sibiřského, roztroušeně tam roste upolín evropský nebo orchidej prstnatec májový. Potvrdit lze podle Sedláčka také výskyt ropuchy obecné, skokana štíhlého nebo zeleného, z ptáků bramborníčka hnědého nebo chřástala polního.
Ekoložka a bývalá ředitelka České inspekce životního prostředí (ČIŽP) Eva Tylová upozornila na to, že na Fantově louce má pozemky příbramský radní za ANO Jiří Holý, přitom právě on má na starosti rozvoj lokality. Konvalinka namítl, že Holý se věnuje rozvoji území, protože má v této oblasti velké zkušenosti. Žádný střet zájmů v tom podle starosty není, neboť rada ani zastupitelstvo dosud nerozhodovaly o ničem, co by se týkalo Fantovy louky. Holý už dříve uvedl, že pozemky koupil v době, kdy ještě nebyl zastupitelem města.
Tip redakce: Pokud nechcete, aby vám unikly aktuální informace, staňte se fanoušky naší stránky na Facebooku a budete 24 hodin denně v obraze.
zdroj: pribram.cz/ČTK
autor: Tomáš Pečenka
Související
•Večer se mohou objevit silné bouřky
•Rybník Kaňka se stane sportovním revírem
•Týden začne teplotami nad 20 stupňů, od středy se ale výrazně ochladí