Výstava v Příbrami ukazuje historické i současné betlémy
1. prosince 2022 (17:09)
foto: Hornické muzeum Příbram
Tvůrci betlémů na Příbramsku byli zpravidla horníci nebo později i profesionální řezbáři, kteří vytvářeli betlémskou scénu tak, že čestnou stráž tvořili havíři.
Historické i současné betlémy představuje ode dneška výstava v Galerii Františka Drtikola v Příbrami. Zájemci si mohou prohlédnout dvě desítky jesliček z příbramského hornického regionu, mezi nimi i výrobky z keramiky, textilu či chlebové hmoty. Expozici, kterou pořádá Hornické muzeum Příbram ve spolupráci se spolkem Příbramští betlémáři, lze navštívit do 8. ledna.
"Tvůrci betlémů na Příbramsku byli zpravidla horníci nebo později i profesionální řezbáři, kteří vytvářeli betlémskou scénu tak, že čestnou stráž tvořili havíři. Portál byl vyzdoben rozdrceným galenitem, který se v Příbrami těžil, a i pozadí bylo mnohdy zdobeno vzorky kamene, který se vyvezl z podzemí," uvedl ředitel hornického muzea Josef Velfl.
Figurky byly buď vyřezávané, ideálně z lipového dřeva, nebo z takzvaného chlebového těsta, které se připravovalo z hrubé mouky, pilin, klihu a rozdrcené rozmělněné křídové kaše. Těchto figurek se však tolik nedochovalo, protože o ně měly zájem myši. Podle Velfla jsou o to vzácnější.
Návštěvníci si prohlédnou například unikátní Bartošův betlém, který se muzeu podařilo v roce 1996 získat na aukci. Jeho nejstarší část pochází ze 70. let 19. století a obsahuje řadu prvků tradiční příbramské provenience včetně zdobení rozdrceným galenitem. "Zakoupili jsme ho na aukci a vlastně ho zachránili před jistým vývozem do zahraničí. Toho si osobně cením nejvíce," dodal Velfl.
Největší betlém zvaný Vyskeřský pochází z doby největšího rozmachu místních stříbrných dolů ve druhé polovině 19. století. Obsahuje zhruba 140 figurek včetně postaviček havířů a více než 50 monumentálních staveb umístěných na podestě široké čtyři metry. Muzeum betlém koupilo v 80. letech, jeho převoz však nebyl jednoduchý. Pracovníkům muzea se tehdy u Hradce Králové porouchala plně naložená Škoda 1203.
"Ten betlém byl na tehdejší dobu obrovsky cenný, nebyly mobily a do nejbližší vesnice bylo daleko. Byla obrovská klika, že měli tehdy hasiči cvičení a příbramští hasiči jeli od Hradce Králové. Vzali nás na lano a dotáhli až do Příbrami," zavzpomínal Velfl.
Výstava betlémů v Příbrami se koná pravidelně od začátku 90. let minulého století, ale každý rok představuje trochu jiné exponáty. Muzeum má podle Velfla ve sbírkách tři desítky kompletních betlémů a spoustu jednotlivých částí, dohromady asi 3000 betlémových figurek.
Tip redakce: Pokud nechcete, aby vám unikly aktuální informace, staňte se fanoušky naší stránky na Facebooku a budete 24 hodin denně v obraze.
zdroj: pribram.cz/ČTK
autor: Tomáš Pečenka
Související
•Proč je jmelí symbolem Vánoc a proč se pod ním líbáme?
•Hornické muzeum Příbram přivítá letošního stotisícího návštěvníka
•Advent ve středočeských muzeích a galeriích nabídne desítky akcí