Výstava Evropský gulag ukazuje veřejnosti historii otrockých táborů
8. června 2023 (11:57)
foto: Hornické muzeum Příbram
Podle ředitele muzea Jana Kalouse existovalo v letech 1948 až 1962 v Československu asi 200 různých typů lágrů, pobočných táborů a vězeňských pracovních jednotek.
Připomenout historii východoevropských otrockých táborů má výstava Evropský gulag, která je od úterý k vidění v pražské Galerii Ambit na Jungmannově náměstí. Až do 30. června bude moci veřejnost navštívit akci, která se věnuje historii desítek pracovních táborů v bývalém sovětském bloku včetně Československa. Muzeum paměti XX. století, které akci spolupořádá, uvádí, že na území současné Evropské unie a jejích nejbližších sousedů fungovalo po více než jednu dekádu nejméně 800 táborů. Bylo v nich uvězněno téměř 1,5 milionu lidí a z nich 130.000 zemřelo.
Vernisáž se uskutečnila dnes. Její součástí byla i debata historiků. Polský historik Wojciech Bednarski v debatě upozornil na to, že počet vězňů a počet obětí nemusí být konečný, protože bádání zdaleka není u konce. "Čeká nás zpřesnění těchto čísel," podotkl.
"Asi nejznámější z československých táborů otrockých prací bylo 18 uranových lágrů v okolí Jáchymova, Horního Slavkova a Příbrami. Vězni tu těžili uranovou rudu, která se pak posílala do Sovětského svazu. V těchto táborech postupně pracovalo přes 70.000 lidí a odhaduje se, že polovina z nich byli političtí vězni," uvedl historik a spoluautor české verze výstavy Petr Blažek.
Veřejnost se může seznámit s fotografiemi, příběhy i texty, které připomínají historii pracovních táborů v řadě evropských zemí i v samotném Sovětském svazu. Součástí je také připomenutí československých občanů, kteří v sovětských lágrech zemřeli. Podle dřívějších informací Ústavu pro studium totalitních režimů prošlo sovětskými pracovními tábory mezi lety 1930 až 1960 přes 10.000 Čechoslováků a tisíce jich leží v masových hrobech. Historik Adam Hradilek uvedl, že v Česku žijí patrně už jen poslední dva vězni ze sovětského gulagu. Pojem gulag se dostal do obecného povědomí hlavně v souvislosti s dílem Souostroví Gulag dnes již zesnulého spisovatele Alexandra Solženicyna, v němž popisoval historii a fungování této soustavy sovětských pracovních táborů.
"Tábory nucených prací a jejich oběti se vytratily z paměti i v bývalém východním bloku a po většině z nich nezůstaly žádné hmotné stopy. Jen několik málo bývalých táborů je dnes přeměněno v muzea. Touto výstavou chceme oživit vzpomínku na tisíce obětí komunistických pracovních táborů a jejich utrpení," uvádí Muzeum paměti XX. století.
Podle ředitele muzea Jana Kalouse existovalo v letech 1948 až 1962 v Československu asi 200 různých typů lágrů, pobočných táborů a vězeňských pracovních jednotek. "Pouze tábor Vojna u Příbrami a částečně i tábor Vykmanov II., známý jako Rudá věž smrti, jsou přitom dnes památníky. Po ostatních často nezůstaly žádné hmotné stopy ani vzpomínka na vězně, kteří zde v otrockých podmínkách pracovali a někteří i umírali," uvedl.
Pořadateli výstavy jsou Platforma evropské paměti a svědomí a Muzeum paměti XX. století, které v roce 2019 založilo hlavní město Praha. Na výstavě se podíleli i zahraniční partneři. Výstava potrvá do 30. června.
Tip redakce: Pokud nechcete, aby vám unikly aktuální informace, staňte se fanoušky naší stránky na Facebooku a budete 24 hodin denně v obraze.
zdroj: pribram.cz/ČTK
autor: Tomáš Pečenka
Související
•Rybův festival zahájí koncert ve farním kostele ve Starém Rožmitále
•Na Alkafestu si vyzkoušíte gerontooblek i cirkusové disciplíny
•Svatá Ludmila chce prodloužit Vintířovu stezku a připomene úmrtí sv. Vojtěcha