Vyšlo nové Podbrdsko, je již třicáté v pořadí
23. ledna 2024 (08:35)
foto: Mapa okresu březnického, zdroj: Podbrdské muzeum
Publikace obsahuje také text Rudolfa Šimka o Mapě okresu březnického z roku 1872. Autory dalších článků jsou např. Věra Smolová z příbramského archivu a ředitel Hornického muzea Příbram Josef Velfl.
Sborník Podbrdsko vychází od roku 1994, poslední vydání je s číslovkou třicet jubilejní a shrnuje témata za rok 2023. Ve Státním okresním archivu Příbram je publikace dostání za 117 korun, jak informovala vedoucí instituce Věra Smolová, která je zároveň autorkou textu o osudu rodiny barokního architekta Jana Blažeje Santiniho-Aichela.
V roce 2022 představilo Podbrdské muzeum v Rožmitálu pod Třemšínem Mapu okresu březnického. Mapu z roku 1872 nakreslil učitel František X. Kubík. Vedle umístění obcí, cest nebo železnice seznamuje s jejich původními názvy a ukazuje i další krajinné zajímavosti. O obnovu dokumentu se postaral restaurátor papíru Karel Křenek. Textem o této více než 150 let staré památce do sborníku přispěl kurátor muzea Rudolf Šimek.
Sborník provázejí také témata o hornické historii. Výročí 210 let od založení Ševčinského dolu připomíná ředitel Hornického muzea Příbram Josef Velfl. František Bártík, historik Hornického muzea, mapuje počátky tábora Bytíz. V závěrečné části sborníku o osobnostech regionu (Jubilea, výročí a nekrology) píše o římskokatolickému kněz a politickém vězni Václavu Bosáčkovi historik Martin Jindra.
Posláním sborníku Podbrdsko je vydávání odborných článků ze všech oborů společenských věd včetně prací z historie krajiny a přírody, které se vztahují k danému regionu. Ten byl vymezen nejen územím bývalého okresu Příbram, ale i oblastmi Brd a jejich podhůří v bývalých okresech Plzeň-jih, Rokycany, Beroun, Praha-západ a také oblastí Sedlecka-Prčicka. Sborník přináší také materiály vztahující se k archeologickým, etnografickým i geologickým výzkumům. Obsah aktuálního čísla připojujeme níže.
foto: Státní okresní archiv Příbram
Tip redakce: Pokud nechcete, aby vám unikly aktuální informace, staňte se fanoušky naší stránky na Facebooku a budete 24 hodin denně v obraze.
zdroj: pribram.cz
autor: Magdalena Rezková
Související
•Uprostřed Brd se nachází pěchotní srub Jordán. Československá armáda ho používala pro zkoušení odolnosti vůči dělostřeleckým granátům
•Jarní tábory zavedou děti do aquaparku, na led nebo do hornického podzemí
•Příčovy se pyšní největším větrným mlýnem v Evropě