Výrobce řídicích systémů ZAT získal loni zakázky za víc než 1,1 mld Kč
17. srpna 2022 (06:38)
foto: ZAT/PR
Společnost dodává řídicí systémy pro primární a sekundární okruhy jaderných elektráren v Česku i v zahraničí, momentálně pracuje na dodávkách do jaderných elektráren ve Francii, Finsku, Slovensku, Česku, Maďarsku a Arménii.
Příbramský výrobce řídicích systémů pro energetiku a průmysl ZAT získal v loňském obchodním roce zakázky za více než 1,1 miliardy korun. Objem je nejvyšší za posledních šest let. Tržby v obchodním roce 2021 jsou meziročně téměř o sedm procent vyšší, přesáhly 491 milionů korun, uvedla dnes společnost v tiskové zprávě.
"Cíleně investujeme do rozvoje nových technologií jak v oblasti IoT (Internet věcí), tak řídicích systémů v našich stabilních oborech, jako jsou jaderná, vodní a tepelná energetika nebo drážní systémy. Dokážeme tak nabídnout moderní řešení za konkurenční ceny. Naši zákazníci kvitují i spolehlivý a rychlý servis se širokou součástkovou základnou," uvedl člen představenstva ZAT Ivo Tichý.
Společnost dodává řídicí systémy pro primární a sekundární okruhy jaderných elektráren v Česku i v zahraničí, momentálně pracuje na dodávkách do jaderných elektráren ve Francii, Finsku, Slovensku, Česku, Maďarsku a Arménii. "Pevně věříme, že tyto projekty budou z důvodu zajištění energetické stability v Evropě i ve světě pokračovat, nicméně události související s měnícími se vztahy mezi Ruskou federací, Evropou a světem mohou mít dopad i na ně," uvedl Tichý. Projekty jaderné energetiky tvoří zhruba 40 procent z celkového objemu tržeb. Celkově jsou řídicí systémy a know-how ZAT nasazeny na 30 procentech jaderných elektráren v EU, deseti procentech ve světě a ve všech jaderných elektrárnách v Česku i na Slovensku.
Společnost loni dokončila například výměnu řídicího systému turbogenerátoru a přesun velínu v C-Energy Planá pro firmu Siemens, instalaci řídicího systému odsíření ve společnosti Plzeňská teplárenská nebo zakázku pro Správu železnic. Nárůst počtu zakázek zaznamenala také ve výrobě průmyslové elektroniky.
Do vývoje loni společnost investovala téměř 90 milionů korun, zaměřila se na bezpečnostní řídicí systémy pro jaderné elektrárny a pokračuje ve vývoji nového softwarového nástroje HMI SandRA Horus pro řízení a monitorování řízené technologie.
Česká firma s 350 zaměstnanci je dodavatelem zejména v oborech jaderné energetiky, klasické energetiky, povrchové těžby a dopravy surovin, plynárenství, dopravy a průmyslových procesů. Sídlí v Příbrami a má pobočky v Plzni, Benešově, na Slovensku a na Kubě. Působí v 65 zemích.
Tip redakce: Pokud nechcete, aby vám unikly aktuální informace, staňte se fanoušky naší stránky na Facebooku a budete 24 hodin denně v obraze.
zdroj: pribram.cz/ ČTK
autor: Tomáš Pečenka
Související
•GZ Media: Výroba CD byla v 90. letech jedním z nejlepších byznysů na světě
•Úklid v příbramském hypermarketu obstará i autonomní robot
•Stíhačka z druhé světové války přeletí nad Dobříší, lákat bude na výstavu modelů