Vstávat a cvičit! Režisér králíků z klobouku Václav Bedřich dal život i dalším postavičkám z Večerníčku
27. října 2020 (08:49)
foto: pribram.cz
Kdo by neznal Boba a Bobka, Maxipsa Fíka, Štaflíka a Špagetku a mnoho dalších. Víte ale, kdo tyto postavičky a spoustu dalších na filmovém plátně „rozhýbal“?
Václav se narodil 28. srpna 1918 v Příbrami v nynější Ondrákově ulici. Ve svém životě zastával hned tři povolání, byl úspěšným filmovým režisérem, malířem a animátorem. Už odmala velmi rád kreslil. Pro studium zvolil zdejší příbramské gymnázium a po jeho úspěšném absolvování byl přijat na právnickou fakultu do Prahy. Doba byla ale zlá. V roce 1939 byly mnoha lidem dveře vysokých škol zavřeny, Bedřichovi také.
Situace ale dopadla možná lépe, než kdyby se stal právníkem. Nastoupil do filmových ateliérů ATIF, kde se velmi brzy stal předním animátorem. Po válce přešel do studia Bratři v triku, kde pracoval pro Jiřího Trnku. Od 50. let už pak režíroval samostatně.
Celý svůj profesní život zasvětil převážně mladým divákům. Prvními snímky byly zfilmované pohádky Hrnečku vař! nebo Čert a Káča. Z jiného soudku si zkusil natočit i western nebo horor či dvě animované grotesky.
Svým umem ovlivnil nejednu generaci filmových a televizních diváků. V lednu tomu bude už 56 let, co vznikl v České televizi pořad Večerníček, ve kterém se dodnes opakují Bedřichovy pohádky. A víte, kdo „rozhýbal“ legendární postavičku Večerníčka animátora Radka Pilaře? Kdo jiný by ji zrežíroval než Václav. Dodnes je znělka úvodní a zároveň také nejdéle vysílanou televizní znělkou v Evropě.
Nejvíce tvořil v 70. letech. Pod jeho rukama vznikly animované skvosty jako je Štaflík a Špagetka (1971), O makové panence a motýlu Emanuelovi (1972), Maxipes Fík (1976), nebo všem známá nerozlučná dvojice králíků z klobouku Boba a Bobka (1979). Dalším jeho známým dílem je Říkání o víle Amálce z roku 1975, pod kterým je podepsán i jako výtvarník.
foto: pribram.cz
Bedřich si svá díla většinou sám nekreslil, dával přednost spolupráci s výtvarníky. Spolupracoval například s Vladimírem Renčínem, Vladimírem Jiránkem (Bob a Bobek), Adolfem Bornem, Cyrilem Boudou nebo Miroslavem Štěpánkem. Kromě víly Amálky pak sám Bedřich ztvárnil postavičky ještě v celovečerním snímku Velká sýrová loupež z roku 1986.
Na konto mu za celý jeho život přibylo 358 filmů. Do své sbírky získal řadu cen, jak domácích, tak i zahraničních. Je řazen k legendám „České školy animace“.
Václav Bedřich se dožil krásných 90 let. Byl jedním ze zakladatelů českého animovaného filmu, který společně s dalšími rodáky z Příbrami, Hermínou Týrlovou a Jiřím Trnkou, přispěl k obdivu české práce po celém světě.
Tip redakce: Pokud nechcete, aby vám unikly aktuální informace, staňte se fanoušky naší stránky na Facebooku a budete 24 hodin denně v obraze.
zdroj: pribram.cz
autor: Jana Fedorová