Vojenské lesy spustily přeměnu přestárlých smrkových porostů kolem Třemošné
24. října 2022 (14:30)
Vojenské lesy a statky ČR (VLS), které hospodaří ve středních Brdech, zahájily těžby v přestárlých porostech kolem turisticky frekventovaných cest na vrchu Třemošná a skály Kazatelna. Hlavním důvodem zásahu je snaha co nejefektivněji snížit riziko šíření kůrovcové kalamity. Rovněž chtějí dát prostor přirozené obnově podrostní vrstvě dřevin.
Lesům kolem Třemošné a Kazatelny dominují dvě stě let staré hospodářské smrkové porosty, které již nejsou v dobré zdravotní kondici a hrozí proto, že se stanou epicentrem pro šíření lýkožrouta smrkového v této části Brd.
„Přestárlé smrky představují z hlediska šíření kůrovcové kalamity značné riziko. Nejsou už totiž schopny se škůdci ubránit jako zdravé stromy, které larvy brouka likvidují tím, že jej zavalí pryskyřicí. Porosty v okolí Třemošné tak představují značné riziko pro eskalaci kůrovcové kalamity, jejíž nástup se nám po první vlně daří v Brdech úspěšně tlumit,“ vysvětlil ředitel lesnické divize VLS Hořovice David Novotný.
I proto Vojenské lesy a statky vybraly smrkové celky v okolí Třemošné jako lokalitu, kde spustí svůj záměr přejít v Brdech na přírodě blízký způsob hospodaření.
„V první fázi odtěžíme přestárlé hospodářské porosty, čímž kromě snížení rizika kalamity uvolníme místo přirozené obnově lesa z podrostních pater. Těžit se budou pouze smrky, ostatní druhy vzrostlých stromů necháme na místě. V dalším období provedeme ve spodních patrech prořezávky a dosadíme chybějící druhy dřevin – buky kleny a jedle,“ uvedl ředitel Novotný s tím, že cílem je, aby zde v budoucnu rostl druhově a věkově co nejpestřejší les. Návštěvníky Brd zároveň požádal o pochopení, zvýšenou opatrnost při pohybu v lokalitě a respektování lesnických prací.
Změny, které Vojenské lesy a statky na Třemošné a u Kazatelny startují, jsou součástí programu adaptace brdských lesů na klimatickou změnu, který podpořila Evropská unie v rámci environmentálního programu LIFE.
„Cílem našeho programu LIFE ADAPT Brdy jsou revoluční změny v lesnickém hospodaření, kdy místo holosečného způsobu těžby v porostech věkově shodné třídy budeme hospodařit výběrovým způsobem. K přeměně porostů budeme v co nejvyšší míře využívat tvořivých sil přírody. Brdské lesy jsou aktuálně tvořeny dominantně smrkovými monokulturami, a přestože se nám aktuálně daří kalamitu kůrovce utlumovat, s postupující klimatickou změnou je tento stav dlouhodobě neudržitelný. Proto měníme porosty tak, abychom dali prostor další, mnohem pestřejší generaci lesa, který zde bude postupně odrůstat. Pokud tak neučiníme my, byť za cenu dočasných změn na tváři krajiny, udělá to dříve nebo později klimatická změna za nás, a to s fatálními důsledky na celý brdský ekosystém,“ vysvětlil ředitel VLS Roman Vohradský.
Tip redakce: Pokud nechcete, aby vám unikly aktuální informace, staňte se fanoušky naší stránky na Facebooku a budete 24 hodin denně v obraze.
zdroj: pribram.cz/VLS
autor: Jakub Pečenka
Související
•Přes den až dvacet stupňů. Teplo bude do konce týdne
•Nové mlýnské kolo pro Buškovský mlýn vyrobil sekerník František Mikyška z Kojetína
•Výstava v příbramském archivu přiblíží proměny Vltavy