Vodní hamr z 19. století: Místo, kde se současnost prolíná s historií
19. května 2024 (17:50)
Dalších 10 fotografií v galerii
foto: Západočeské muzeum v Plzni
Obdobné zařízení se nikde jinde ve střední Evropě nedochovalo v provozu a nezměněné podobě od 19. století.
Stojí na opačné straně Brd než Příbram a je jedním z prázdninových cílů výletů za historií. Vodní hamr v obci Dobřív byl roce 2010 prohlášen za národní kulturní památku. Jeho strojní vybavení pochází z konce 19. století, a zůstává tak dokladem staré průmyslové výroby. Unikátní technickou památku spravuje Západočeské muzeum v Plzni.
Původně se v hamru zkujňovalo vysokopecní surové železo, ze kterého se vykovávaly tyčové polotovary. Koncem 60. let 19. století pak přešel díky použití modernější ocelářské technologie na výrobu těžkého kovaného nářadí. Činnost hamru a huti, která se pod ním nacházela, byla ukončena ve druhé polovině 20. století.
V sedmdesátých letech byl opraven krov a v roce 2008 prošla částečnou renovací dřevěná koryta (vantroky). V roce 2020 byla dokončena obnova havarijního stavu technického vybavení. Rozšířeno je také provozní zázemí a vznikla nová doprovodná expozice k dějinám železářské výroby v Dobřívě. „Během revitalizace došlo k významnému objevu pozůstatků vysoké pece v zadní části hamru. Historici totiž její umístění předpokládali zhruba o dva kilometry dál,“ uvádí ministerstvo pro místní rozvoj k projektu, který byl dotován částkou pěti milionů korun z Integrovaného regionálního operačního programu (celkové náklady přesáhly patnáct milionů korun). Revitalizace dobřívského hamru získala v soutěži Gloria musaealis, kterou vyhlašuje ministerstvo kultury a Asociace muzeí a galerií, čestné uznání v kategorii Muzejní počin roku. V konkurenci pětadvaceti přihlášených projektů se projekt umístil na čtvrtém místě.
Obdobné zařízení se nikde jinde ve střední Evropě nedochovalo v provozu a nezměněné podobě od 19. století. Na hamru je předváděna funkčnost zařízení a kovářské hamernické práce pod buchary i ruční práce na kovadlině. Hamr je umístěn v přírodním prostředí bez okolní zástavby na okraji obce Dobřív. Otevřeno je denně, kromě pondělí, od 9 do 17 hodin.
Tip redakce: Pokud nechcete, aby vám unikly aktuální informace, staňte se fanoušky naší stránky na Facebooku a budete 24 hodin denně v obraze.
zdroj: pribram.cz
autor: Tomáš Pečenka
Související
•Rožmitál pod Třemšínem chystá Slavnost královny Johanky, letos ve znamení velkolepého turnaje
•Legiovlak dorazí na Příbramsko
•Památník Antonína Dvořáka čeká muzejní noc s vernisáží nové výstavy Mistr řezník