Vliv na funkci štítné žlázy má dědičnost, životní prostředí a styl života
31. července 2021 (10:13)
foto: Oblastní nemocnice Příbram/se souhlasem
Funkcí štítné žlázy je vytvářet hormony, které ovlivňují celé naše tělo.
Zhruba necelých pět procent populace trápí menší či větší problémy se štítnou žlázou. Ta je endokrinním orgánem, což znamená, že vytváří hormony. Ty dokáží i v malém množství velmi výrazně ovlivnit funkci celého organismu. Laicky řečeno můžeme shrnout, že tyto hormony zajišťují správnou funkci buněk a jsou úzce spjaté s metabolismem jódu. Právě jód je velmi důležitý pro správnou funkci štítné žlázy a jako prevence je přidáván již několik desítek let do kuchyňské soli.
Rozlišujeme dva základní problémy. Hyperfunkci štítné žlázy, kdy je hormonů příliš a pak hypofunkci, kdy je jich naopak v lidském těle málo. U hyperfunkce jsou lidé velmi aktivní, což časem vede k únavě. Mají problém s horkem, srdcem a další problémy. Hypofunkce se naopak projevuje stálou únavou, depresí. Obě dvě abnormality mají účinek takový, že lidé nejsou výkonní.
„Pacientům to nejčastěji přirovnávám k tomu, jak je nastavený volnoběh u auta. Když ho mají správně, mohou zrychlit a přitom je nezatěžuje klidový stav. Pokud máte hyperfunkci štítné žlázy, je to jako kdyby motor i v klidu měl příliš vysoké otáčky, čímž se vše i opotřebovává. Při nedostatečné funkci naopak motor běží velmi líně a je problém ho do těch vysokých otáček dostat,“ nabízí přirovnání MUDr. Stanislav Holobrada, ředitel příbramské nemocnice, který se již dlouhá léta aktivně zabývá chirurgií štítné žlázy.
Holobrada dále upozorňuje, že problémy se štítnou žlázou mohou být velmi rizikové při těhotenství a mohou způsobit postižení plodu. V některých krajních případech je tak třeba před případným těhotenstvím štítnou žlázu chirurgicky odstranit. Operací se také řeší případy, kdy se nepodařilo u pacienta obtíže vyřešit při návštěvě endokrinologa pomocí léků a samozřejmě u případů, že štítná žláza je napadena nádorem.
Vliv na funkci štítné žlázy má samozřejmě i dědičnost, životní prostředí a styl života. Výhodou dnešní doby jsou syntetické hormony, které plně dokáží nahradit ty, které štítná žláza produkuje. Dají se i mnohem lépe dávkovat, než v dřívějších dobách. V případě podezření na špatnou funkci štítné žlázy byste měli kontaktovat svého praktického lékaře, který vás pravděpodobně pošle na odběr krve, ze které se dá špatná produkce hormonů vyčíst. Dále se provádí sonografické vyšetření krku a další péče se případně ujímá endokrinolog. Jak to ale dopadne, pokud nepomůže konzervativní léčba?
Tip redakce: Pokud nechcete, aby vám unikly aktuální informace, staňte se fanoušky naší stránky na Facebooku a budete 24 hodin denně v obraze.
zdroj: pribram.cz
autor: Jakub Pečenka