Více než stometrový větrací komín u Lešetic byl zasypán
Nepřehlédněte
1. dubna 2022 (08:33)
foto: Lenka Rychtaříková /SUL/ se souhlasem
Na zásyp propadu bylo využito 2 776 m3 tříděného kameniva.
Začátkem března došlo v lokalitě Lešetice v oblasti Příbram k propadu zásypového materiálu větracího komínu. Propad, který byl od roku 2006 stabilní a bez jakýchkoli známek pohybu, je díky rychlému zásahu pracovníků odštěpného závodu Správy uranových ložisek (SUL) zasypán, oplocen a označen výstražnými cedulemi. Podle tiskové mluvčí SUL Lenky Rychtaříkové bude místo pravidelně monitorováno, stejně jako dalších 5000 důlních děl, které má SUL ve své správě.
Propad vznikl 6. března a ihned po jeho nahlášení byl ve spolupráci s Policií ČR označen bezpečnostní páskou. Odborní pracovníci závodu pak ihned začali řešit jeho likvidaci – provedli zaměření propadu, změřili jeho hloubku a stanovili nutná bezpečnostní opatření.
foto, video: pribram.cz/Jakub Pečenka
„Propad větracího komínu měl kruhový profil 26,4 m2 a odhadovanou hloubku 110 m. Na zásyp propadu bylo využito 2 776 m3 tříděného kameniva. Jeho likvidace trvala do 21. 3. 2022,“ řekla dnes pribram.cz Rychtaříková s tím, že v současné době je propad zasypaný, prostor oplocený a označený bezpečnostními cedulkami a díky tomuto rychlému zásahu je již místo propadu opět bezpečné.
Na lokalitě bude následovat vybudování stálého ohlubňového povalu, trvalého oplocení a bezpečnostního značení.
Větrací komín byl vyhlouben v letech 1971–1973 na 11. patro, tj. do hloubky 473,1 m, s rozfáráním na 3 patra. Do úrovně 4. patra je profilu kruhového (26,4 m2), dále pak obdélníkového (10 m2). V roce 1989 byl zakryt železobetonovou deskou, v roce 2005 byl zasypán celkem 8 078 m3 tříděného kameniva. V roce 2006 byl zásyp po zjištění poklesu doplněn. Od té doby nebyl žádný pokles zásypu zaznamenán.
„Místo podléhá pravidelnému monitoringu stejně jako ostatní důlní díla ústící na povrch, a to v souladu s báňskou legislativou, jedenkrát ročně. Lokality monitoruje odštěpný závod SUL i mimo stanovený interval, a to několikrát ročně. Konkrétně na zmíněném místě v Lešeticích proběhla kontrola pozemku v listopadu 2021 a dále letos v lednu, a to bez jakéhokoli zjištění postupu rozvolňovacích procesů,“ dodala Rychtaříková.
foto: Lenka Rychtaříková /SUL/ se souhlasem
Počátek těžby uranu na Příbramsku spadá do roku 1947, kdy zde byla potvrzena existence naleziště. Hloubení šachty č. 15 bylo zahájeno v roce 1955. K ukončení činnosti došlo v roce 1991. Během období 44 let bylo z podzemí příbramského ložiska vytěženo 48,8kt uranu, 6,2kt olova, 2,4kt zinku a 28,9t stříbra. Veškerý materiál putoval do tehdejšího Sovětského svazu především k výrobě jaderných zbraní.
Tip redakce: Pokud nechcete, aby vám unikly aktuální informace, staňte se fanoušky naší stránky na Facebooku a budete 24 hodin denně v obraze.
zdroj: pribram.cz
autor: Jakub Pečenka
Související
•U Lešetic se propadl betonový kryt a odhalil větrací důlní šachtu
•Ukliďme Česko hlásí rekordní účast. Na Příbramsku organizují dobrovolný úklid obce, školy i spolky
•V brdských lesích vznikly další dvě nádrže, mají zlepšit vodní bilanci vrchoviny i její biodiverzitu