Ve velkochovu drůbeže v Sedlčanech dnes kvůli ptačí chřipce utratí 12.000 kuřat a tisícovku krůt
AKTUALIZOVÁNO
4. ledna 2023 (06:24)
foto: pribram.cz/Jakub Pečenka
Farma bude nyní odstavena z provozu a po vyčištění a dezinfekci chce chov v souladu se všemi předpisy obnovit.
Veterináři od dnešního rána chystají likvidaci velkochovu drůbeže v Sedlčanech na Příbramsku napadeného ptačí chřipkou. Utratit musejí 12.000 kuřat a 1000 krůt. Do areálu navezli speciální kontejnery pro odvoz usmrcené drůbeže a instalují dezinfekční zóny. Likvidace by měla začít dopoledne a skončit během dneška, a to včetně dezinfekce hal. Podrobnosti sdělí zástupci Státní veterinární správy ČR a hasičů v 11:30, kdy je před bránou do areálu plánován briefing. (Připravujeme video)
Nákaza se potvrdila v podniku Farma Druhaz poté, co majitel nahlásil úhyn několika desítek krůt. Vedení firmy chce po likvidaci drůbeže co nejrychleji obnovit chov. Kolem 9:30 veterináři a hasiči v areálu stavěli dezinfekční zónu pro průjezd vozidel, další, určenou pro lidi, mají vzadu za halou. Přístupové cesty k farmě hlídá policie. Likvidace má začít během dopoledne.
foto: pribram.cz/Jakub Pečenka
Farma Druhaz chce po vyčištění a dezinfekci chov v souladu se všemi předpisy obnovit. V areálu jsou dvě haly pro kuřata a jedna pro krůty. O chov se starají tři pracovníci, celkem jich podnik zaměstnává téměř 30. Farma Druhaz působí na trhu od roku 2009, zaměřuje se především na chov krůt a kuřat.
Veterináři a hasiči dnes také pokračují v likvidaci části velkochovu slepic v Brodu nad Tichou na Tachovsku, kde se na konci roku potvrdilo dosud největší ohnisko ptačí chřipky v republice. Zřejmě do víkendu tam za použití oxidu uhličitého utratí až 220.000 nosnic, postupně zlikvidují také několik milionů vajec.
foto: pribram.cz/Jakub Pečenka
Státní veterinární správa kvůli šíření ptačí chřipky od 14. prosince loňského roku zakázala v celém Česku venkovní chov drůbeže. Chovatelé tak musí ptactvo umístit do budov. Výjimku mají chovatelé holubů a běžců, jako jsou třeba pštrosi. Pokud není trvalé přemístění ptáků do budovy možné, musí chovatelé maximálně omezit kontakt drůbeže s volně žijícími ptáky. V Česku se minulý rok objevilo 20 ohnisek nákazy, poslední byla v malochovu slepic v Ostravě.
Ptačí chřipka je virové onemocnění zvířat, zejména ptáků, ale vyskytla se už i u prasat, psů a koček. Z volně žijících ptáků postihuje nejčastěji labutě a divoké kachny, které jsou přenašeči nemoci již několik staletí a virus pro ně není tak nebezpečný jako pro drůbež. Ptačí chřipku, která byla známá již v 19. století pod jménem ptačí mor, způsobují chřipkové viry typu A. Zvláště nebezpečný podtyp viru nese označení H5N1.
Tip redakce: Pokud nechcete, aby vám unikly aktuální informace, staňte se fanoušky naší stránky na Facebooku a budete 24 hodin denně v obraze.
zdroj: pribram.cz/ČTK
autor: Tomáš Pečenka
Související
•Sedlčanská farma Druhaz, v níž se objevila ptačí chřipka, chce co nejrychleji obnovit chov
•Ptačí chřipka se objevila ve velkochovu kuřat a krůt v Sedlčanech
•Ve středočeské části CHKO Brdy loni přibylo přestupků