Ve středočeských středních školách přibude na maturitních oborech přes 600 míst
14. listopadu 2023 (08:20)
foto: pribram.cz/Jakub Pečenka
Středočeský kraj kvůli obavám rodičů nabídl, že pokud se uchazeč o studium, který získal 80 bodů, nedostane na gymnázium ani ve druhém kole přijímacích zkoušek, kraj mu pomůže najít individuální řešení.
Ve středočeských středních školách přibude v nadcházejícím školním roce na maturitních oborech meziročně téměř 640 míst. Žáků z devátých tříd vyjde zhruba stejně jako letos, tedy přibližně 14.900. Předcházet komplikacím s hledáním místa na školách pomůže také nový digitální systém, kdy si žáci budou dávat tři přihlášky a určovat priority platné i ve druhém kole přijímacích zkoušek. Je ale třeba hledat i systémové řešení, tedy upravovat strukturu středních škol, oborů i přihlašování, řekli k problematice středního školství ve Středočeském kraji ředitel Ústavu výzkumu a rozvoje vzdělávání Pedagogické fakulty Univerzity Karlovy David Greger a středočeský krajský radní pro vzdělávání Milan Vácha (STAN).
Výzkum Ústavu výzkumu a rozvoje vzdělávání Pedagogické fakulty Univerzity Karlovy ukázal, že 85 procent středočeských a pražských žáků upřednostňuje maturitní obory. Vycházel z dotazníku, který vyplňovalo 5045 deváťáků a 5624 žáků osmých ročníků. Zúčastnilo se také téměř 2600 rodičů. Vyplynulo z něj, že poptávka po maturitních oborech roste, ale řešením není jen zvyšování počtu míst na gymnáziích. "My jdeme více spíše po těch lyceálních oborech u odborných škol," upřesnil Vácha. Lycea poskytují buď kvalitní všeobecné vzdělání dosud nevyprofilovaným studentům, ale mohou být například také technická či pedagogická s tím, že úroveň je vhodná i pro budoucí vysokoškoláky.
Podle radního by také v budoucnu mohl systému středoškolského vzdělávání pomoci mimo jiné ministerstvem zvažovaný systém dvojích maturit, který by tvořila takzvaná profesní maturita postačující pro povolání, a klasická maturita nutná pro studium na vysoké škole.
V nadcházejícím školním roce vzroste na maturitních oborech počet míst na všech středočeských středních školách o 637 míst, z toho na školách zřizovaných krajem o 489.
Podle Váchy nový digitální systém řeší více než 90 procent komplikací, které letos museli řešit rodiče v případě, že se jejich dítě nedostalo na střední školu v prvním kole. Zákonní zástupci pak v některých případech museli oslovit až desítky škol, někde stáli i ve frontách kvůli zápisovým lístkům. Středočeský kraj kvůli obavám rodičů nabídl, že pokud se uchazeč o studium, který získal 80 bodů, nedostane na gymnázium ani ve druhém kole přijímacích zkoušek, kraj mu pomůže najít individuální řešení. Stejně tak v případě uchazečů na další školy, kteří získali 60 bodů a nedostali se na maturitní obor. Vácha dnes zdůraznil, že u nikoho kraj nakonec pomáhat nemusel.
Deváté třídy ve středních Čechách letos v červnu opustilo přes 14.900 žáků, téměř o 2000 více než loni. Střední školy v regionu nabídly 14.096 míst. Hejtmanství přidalo ve školách 1785 míst a nechalo změnit přes 3500 míst, což představovalo úpravu spektra oborů například z učebního oboru na maturitní. Část studentů se dostala také do pražských škol. Nejvíce přihlášek bylo na gymnázia, pak na lycea, následovaly obchodní akademie, obor informační technologie a praktická sestra.
Hejtmanství nyní připravuje stavbu gymnázia v Černošicích pro zhruba 400 žáků a zvažuje stavbu v Jesenici u Prahy. Chystá se též půdní vestavba říčanského a berounského gymnázia a rekonstrukce jednoho z pater v hostivickém gymnáziu.
Tip redakce: Pokud nechcete, aby vám unikly aktuální informace, staňte se fanoušky naší stránky na Facebooku a budete 24 hodin denně v obraze.
zdroj: pribram.cz/ČTK
autor: Tomáš Pečenka
Související
•Týden bude deštivý, na víkend se ochladí
•Středočeský kraj rozdělí příští rok v dotacích na životní prostředí 148 mil. Kč
•Na víkend se ochladí a bude pršet. Teplejší počasí se vrátí příští týden, očekávají meteorologové