Ve Středočeském kraji ubylo nemocných s respiračními infekcemi
12. února 2023 (09:15)
foto: pixabay
Nejvyšší nemocnost byla zaznamenána ve věkové skupině 0-5 let, nejnižší ve věkové skupině 65+.
Ve Středočeském kraji v uplynulém týdnu ubylo lidí s respiračními onemocněními, na 100.000 lidí je 1132 nemocných, před týdnem jich bylo 1161. Nejvyšší nemocnost je na Mělnicku, nejnižší na Praze-východ. Nejvyšší nemocnost byla zaznamenána ve věkové skupině 0-5 let, nejnižší ve věkové skupině 65+. Od začátku chřipkové sezóny evidují středočeští hygienici 29 závažných případů v souvislosti s onemocněním chřipkou, v 7 případech s úmrtím.
V porovnání s předchozím týdnem nebyl zaznamenán ve středních Čechách výraznější vzestup onemocnění chřipkou, v kraji evidují hygienici 33 případů na 100.000 obyvatel, což jsou téměř tři procenta z celkové nemocnosti. Před týdnem to bylo 26 případů na 100.000 obyvatel.
Covid-19 na vzestupu
Počty pozitivních testů na covid-19 opět stoupají, v minulém týdnu jich bylo v ČR o třetinu víc než v týdnu předcházejícím. Toto pondělí statistici evidovali téměř tisícovku pozitivně testovaných, což je nejvíc od poloviny loňského prosince. Vyplývá to z údajů ministerstva zdravotnictví.
Počty pozitivních testů na covid-19 opět stoupají, v minulém týdnu jich bylo v ČR o třetinu víc než v týdnu předcházejícím. Toto pondělí statistici evidovali téměř tisícovku pozitivně testovaných, což je nejvíc od poloviny loňského prosince. Vyplývá to z údajů ministerstva zdravotnictví.
Podle ministerstva zdravotnictví jsou dlouhodobé predikce dalšího vývoje poměrně obtížné. "Svou roli v současném nárůstu může jistě hrát i počasí, kdy po teplejším období přichází mrazivé počasí, což má za příčinu větší kumulaci osob ve vnitřních prostorách, a to vždy potencuje snadnější přenos respiračních infekcí," sdělil mluvčí ministerstva Ondřej Jakob.
Z dat o testování na covid-19 ale vyplývá, že počty pozitivních testů ze začátku tohoto týdne jsou nejvyšší od 19. prosince. Pozitivní test má podle údajů ministerstva zdravotnictví zhruba pětina lidí s příznaky, což je nejvíc od začátku listopadu loňského roku.
"Celkový počet případů je pouze jednou z částí hodnocení vývoje epidemiologické situace a celkové zátěže, nikoliv však tím stěžejním – tím je počet hospitalizovaných, a to zejména počet hospitalizovaných ve vážném stavu, a zde nepozorujeme, že by docházelo ke změně, která by indikovala rizikový stav," doplnil Jakob. V nemocnicích je s covidem-19 asi 300 lidí, 12 na jednotkách intenzivní péče. Loni v polovině prosince, kdy byly počty pozitivně testovaných podobné, bylo hospitalizovaných přes 800. Lékaři hlásí jednotky zemřelých na covid-19 denně, před rokem jich bylo každý den kolem padesáti.
Doporučení jsou podle Jakoba stejná jak pro covid-19, tak chřipku a další respirační nemoci – dodržování rozestupů, mytí rukou a nošení prostředků ochrany dýchacích cest, zejména v místech, kde se nacházejí nemocní, jako zdravotnická zařízení nebo domovy pro seniory.
"V případě, že mám příznaky respirační infekce, tak zůstávám doma do vyléčení," dodal. Stále podle něj platí doporučení k přeočkování proti covidu-19, zejména u lidí, kteří mají vyšší riziko vážného průběhu. Odborníci je doporučují lidem nad 60 let nejméně čtyři měsíce po posledním přeočkování. Zájem ale podle dat ministerstva není velký. Zatímco před rokem lékaři očkovali desítky tisíc lidí denně, letos od začátku roku podali 23.300 dávek vakcíny. Základní očkování má 6,9 milionu obyvatel, tedy zhruba 65 procent populace, první posilující dávku 4,3 milionu a druhou 793.000.
Tip redakce: Pokud nechcete, aby vám unikly aktuální informace, staňte se fanoušky naší stránky na Facebooku a budete 24 hodin denně v obraze.
zdroj: pribram.cz
autor: Tomáš Pečenka
Související
•Nízkoprahové centrum v Příbrami řeší nedostatek teplého oblečení a potravin
•Magnetická rezonance se v příbramské nemocnici na 4 týdny uzavře, nahradí ji nový přístroj
•Příbramská nemocnice bude usilovat o mamograf a pozici ombudsmana