Ve středních Čechách se v prvním kole na střední školy dostalo 92,2 pct uchazečů
15. května 2024 (16:14)
foto: pribram.cz / Tomáš Pečenka
Uchazeči o denní studium na středních školách ve Středočeském kraji podali letos 35.103 přihlášek, z toho 23.877 na maturitní obory.
Ve Středočeském kraji se na střední školy z devátých tříd dostalo v prvním kole 14.679 uchazečů, tedy 92,2 procenta. Byl to lepší výsledek než v Praze, kde bylo úspěšných 83,8 procenta, nejméně v republice. Hejtmanka Petra Pecková (STAN) odmítla, že by za horší výsledky v Praze mohl Středočeský kraj. Uchazeči o studium se dnes v systému DiPSy a na stránkách škol dozvěděli, zda a kam byli přijati.
Pecková podotkla, že Praha má plnit metropolitní funkci. Poukázala na to, že zatímco Praha má na středních školách 59 procent uchazečů s trvalým bydlištěm ve městě, Brno 47 procent, Plzeň 43 procent a Ostrava stejně jako Praha. "Z Ostravy neslyším nářky, že nemají školy, protože jim tam jezdí děti z okolí. Praha, Ostrava, Brno a Plzeň mají v rozpočtovém určení daní vyšší koeficient oproti ostatním městům. Praha čtyřnásobek. Právě na to, aby plnila metropolitní funkci," uvedla hejtmanka na síti X.
Připomněla, že Středočeský kraj za poslední dva roky vytvořil kapacitu 4000 nových nebo transformovaných míst. "Takže bych prosila, aby už nepadal ten argument, že za něco může Středočeský kraj. Středočeské zemědělské školy a další odborné školy, které v Praze vůbec nejsou, mají zase umístěné pražské děti. Tak už to prostě je a spádovat ve středních školách podle trvalého bydliště je absolutní nesmysl. Po užší spolupráci s Prahou voláme každý den, naše návrhy týkající se školství a vytvoření společných kampusů jsme Praze sdělili," uzavřela Pecková.
Uchazeči o denní studium na středních školách ve Středočeském kraji podali letos 35.103 přihlášek, z toho 23.877 na maturitní obory. O přijetí syna na učňovský obor se dnes dozvěděla například Radka Plíšková z Mladoboleslavska. Využila plně elektronickou formu přihlášky, v novém systému oceňuje zejména rychlost a volbu třetí školy. "Vidím to jako krok dopředu, to už mělo být dávno, jako u každé nové věci mouchy samozřejmě byly, ale převažují pozitiva, všechno je mnohem rychlejší, nemusíte nikam jezdit," řekla dnes Plíšková. Její syn se dostal na školu s učňovským oborem, kterou měl jako třetí volbu. Na obor, který si vybral jako první volbu, se letos hlásilo přes 100 uchazečů, škola jich brala kolem 20. "Třetí volba ušetřila další kolo výběrového řízení," doplnila Plíšková.
"Spuštěním elektronického systému se celá situace pro všechny velmi zpřehlednila, očekávatelné úkony byly v očekávatelných termínech," řekla ředitelka brandýského Gymnázia J. S. Machara Miroslava Zachariášová. Většina rodičů podle ní využila elektronickou variantu, což ušetřilo administrativu i náklady na poštovném. "Na podrobnější analýzu je zatím brzy, ale zajímavý bude určitě ukazatel, jak velkou roli sehrála třetí přihláška," doplnila Zachariášová. Brandýské gymnázium přijímá po 30 dětech do osmiletého i čtyřletého gymnázia. Do čtyřletého bylo kolem 100 přihlášek, do osmiletého dvakrát tolik, podobně jako v minulých letech. Zachariášová oceňuje v novém systému závaznost prioritizace, díky které odpadá zdlouhavé rozhodování.
Také podle ředitele nymburského gymnázia Jiřího Kuhna splnily změny v systému přijímacího řízení očekávání. V září na gymnázium nastoupí do čtyřletého studia 30 dětí, přihlášek bylo celkem přes 90, do osmiletého nastoupí 60 dětí, přihlášek bylo téměř 230. "Ale pořád je to krát tři, není to tak, že by tedy spousta dětí zůstala nepřijatá, v tomto regionu je to celkem saturované a děti, které chtějí studovat na gymnáziích, se dostanou " řekl dnes Kuhn.
Některé krajské školy otevřely nové obory, třeba střední odborní škola a učiliště v Kladně či průmyslová škola strojírenská v Kolíně. Další jsou v Příbrami, Mladé Boleslavi, ve Slaném a Neratovicích. Jiným školám se podle mluvčího hejtmanství Davida Šímy podařilo zvýšit kapacitu oborů, například SOŠ informatiky a spojů a SOU Kolín otevře další třídu v oboru Informační technologie, tedy bude mít v prvním ročníku 60 žáků.
Tip redakce: Pokud nechcete, aby vám unikly aktuální informace, staňte se fanoušky naší stránky na Facebooku a budete 24 hodin denně v obraze.
zdroj: pribram.cz / ČTK
autor: Jakub Pečenka
Související
•Uchazeči o studium na SŠ se dnes dozvědí, zda a na jakou školu se dostali
•Divadlo v Příbrami bude opět patřit dětem. Letošní program je nabitý
•V Příbrami začínají zápisy do základních uměleckých škol