Ve středních Čechách chystají pořadatelé řadu masopustů, doplní je i jarmarky
21. ledna 2023 (07:01)
foto: pribram.cz/Miroslav Pavlík
Tradiční veselice bude také v prostředí historických báňských objektů v areálu Ševčinského dolu v Příbrami. Zde chystají humorné scénky a zazní hornické písně.
Ve středních Čechách chystají pořadatelé řadu masopustů, doplní je i jarmarky. Největší masopusty v kraji bývají v Roztokách u Prahy a Zadní Třebani na Berounsku. Masopustní průvody nebo zabijačkové hody budou též například v Jílovém u Prahy, v kouřimském skanzenu či v Nymburku a Mělníku, informovala mluvčí Středočeské centrály cestovního ruchu Lucie Vurbsová.
Jedna z prvních masopustních akcí v regionu bude v sobotu 28. ledna v Jílovém u Prahy. Tamější náměstí zaplní masopustní rej masek, hudba i jarmark a městem projde průvod. Roztocký masopust je známý značnou účastí originálních masek. Letos se koná v sobotu 11. února. "Roztocký masopust je jedním z největších v kraji a každoročně za jeho atmosférou přijíždějí lidé z celé republiky. Průvod plný originálních masek poputuje přes Roztoky na Holý vrch, kde se setkává s průvodem z dalších obcí. Společně pak tančí a odcházejí za masopustní zábavou," uvedl ředitel Středočeské centrály cestovního ruchu Jakub Kulhánek. Ve stejném termínu bude masopustní zábava též v Miličíně na Benešovsku nebo v Hornickém skanzenu Mayrau ve Vinařicích u Kladna.
Bohatý kulturní program nachystali pořadatelé v Zadní Třebani na Berounsku. Místní Poberounský masopust začne 18. února na návsi staročeským jarmarkem, na kterém budou kromě výrobků řemeslníků k dostání preclíky, perníky, koláče, pečené maso nebo medovina. Děti se budou moci svézt na koních či oslících, dospělé potěší tradiční zabijačkové pochoutky či místní pivo Bobr. Nakonec bude symbolicky pochován Masopust a oceněni vítězové soutěže o nejoriginálnější maškary.
Masopustní průvod projde také předměstím Kaňk u Kutné Hory, a to 18. února. Lidé se mohou těšit na živou kapelu i zabijačkové speciality. Tradiční veselice bude ve stejný den také v prostředí historických báňských objektů v areálu Ševčinského dolu v Příbrami. Zde chystají humorné scénky a zazní hornické písně. O den později bude maskám patřit Muzeum lidových staveb v Kouřimi. Pestrobarevný průvod doprovázený hudbou a tancem projde skanzenem třikrát za den. K ochutnání bude zabijačka a koblihy, děti si vyrobí laufrovský klobouk. Postava Laufra je tradiční vůdčí postavou průvodu. Nosívá overal pošitý pestrými kousky látek a špičatou čepici.
Mělnický masopust je naplánovaný na neděli 19. února. Bude spojený s trhy, kde budou k dostání zabijačkové pochoutky, vystoupí i folklorní soubory. Nymburský průvod masek se vydá v soboru 25. února z náměstí Přemyslovců na Rejdiště, kde bude připravena hudba, zábava a zabijačkové speciality.
Masopustní období začínalo tradičně po svátku Tří králů a končilo s Popeleční středou, která letos vychází na 22. února. Některé akce se ale konají i po tomto termínu. Masopust je také spojený se zabijačkovými hody a dalšími pochoutkami.
Tip redakce: Pokud nechcete, aby vám unikly aktuální informace, staňte se fanoušky naší stránky na Facebooku a budete 24 hodin denně v obraze.
zdroj: pribram.cz/ČTK
autor: Tomáš Pečenka
Související
•Punková legenda Visací zámek míří do Příbrami
•V Dobříši otevřeli denní stacionář Kratochvíle
•Junior ovládnou balkánské rytmy