V středočeském participativním rozpočtu lze vybírat ze 126 námětů
12. května 2020 (13:02)
foto: pribram.cz
Středočeští radní schválili projekty, které lze uskutečnit v takzvaném participativní rozpočtu. Na Příbramsku se bude hlasovat o rekonstrukci nádvoří Ševčínského dolu a pořízení nového pódia pro Památník Karla Čapka ve Staré Huti u Dobříše
Středočeští radní schválili projekty, které lze uskutečnit v takzvaném participativní rozpočtu. Jde o 126 námětů dohromady za 43 milionů korun, které splnily formální i věcné náležitosti a získaly podporu od lidí na facebooku. Schválené projekty čeká ještě závěrečné hlasování, které rozhodne o jejich pořadí, informovala Helena Frintová z krajského úřadu.
Hlasovat se bude od 16. května do 15. června elektronicky na internetových stránkách mujkraj.kr-stredocesky.cz/hlasovani nebo písemně. Zapojit se mohou lidé s trvalým bydlištěm na území kraje starší 18 let. Každý bude mít k dispozici pět kladných a dva záporné hlasy. Jednomu projektu je možné dát maximálně dva kladné nebo jeden záporný hlas. Hlasy mají stejnou váhu a volič je může, ale nemusí použít všechny.
Z celkového počtu 164 navržených projektů bylo neuskutečnitelných 38, přičemž 21 nesplnilo formální náležitosti, 15 stáhli navrhovatelé a dva nenasbíraly veřejnou podporu. Většina projektů se týká sportu a volného času nebo přírody.
Mezi schválenými projekty je třeba pořízení nového pódia pro Památník Karla Čapka ve Staré Huti u Dobříše, obnova nádvoří Ševčinského dolu na Březových Horách v Příbrami nebo vytvoření klidové zóny Drábovka v Sázavě. Naopak jako neproveditelné bylo vyhodnoceno například obnovení přívodu vody do štoly v Bohutíně, vybudování beachvolejbalového hřiště u biokoupaliště ve Voticích, výstavba komunitního centra ve Vlašimi či vybavení dětského hřiště v Dobříši. Staženo bylo také vybudování vodního parku pod Mlýnským rybníkem v Říčanech, protože pozemek stále využívá krajská správa a údržba silnic.
Hejtmanka Jaroslava Pokorná Jermanová (ANO) poukázala na to, že projekty byly podávány rovnoměrně napříč krajem a zapojila se velká města i obce. Nejčastěji náměty iniciovali přímo občané. Následovali zastupitelé, spolky a krajské příspěvkové organizace.
Tip redakce: Pokud nechcete, aby vám unikly aktuální informace, staňte se fanoušky naší stránky na Facebooku a budete 24 hodin denně v obraze.
zdroj: pribram.cz
ČTK_Jakub Pečenka
ČTK_Jakub Pečenka
autor: Tomáš Pečenka