V příbramské nemocnici si připomněli Světový den dárců krve
14. června 2022 (18:27)
Další 3 fotografie v galerii
foto: ONP - Martin Janota/se souhlasem
Pravidelně chodí darovat v Příbrami krev téměř 2000 dárců.
Dnes je Světový den dárců krve. Ten si připomněli i v Oblastní nemocnici v Příbrami, kde měli připravené upomínkové balíčky nejen pro dárce, ale i zaměstnance, kteří byli letos alespoň na jednom odběru.
Na transfúzní stanici byl ve spolupráci s Českým červeným křížem připraven balíček s pochutinami pro každého, jehož odběr připadl na dnešní den. Vedení nemocnice nezapomnělo ani na zaměstnance, kteří chodí darovat krev přímo v nemocnici.
„Všechny zaměstnance, kteří byli letos alespoň jednou darovat v rámci naší nemocnice, jsme dnes pozvali do přednáškového sálu, kde jim osobně poděkoval přímo ředitel MUDr. Stanislav Holobrada a paní primářka MUDr. Magda Nohejlová. Každý také dostal dárkovou tašku s něčím na rychlejší doplnění krvinek,“ řekl pribram.cz tiskový mluvčí nemocnice Martin Janota. Podle jeho slov chystá nemocnice na podzim větší projekt na podporu dárcovství krve, především pak u mladých lidí.
Jen za loňský rok bylo v příbramské nemocnici provedeno 5355 odběrů od 1805 dárců. 268 z nich bylo vloni darovat poprvé. Spotřeba krve se v nemocnici pohybuje v průměru kolem 300 jednotek za měsíc. Občas se ovšem najdou pacienti, kteří kvůli svému onemocnění tento průměr dokáží výrazně navýšit, a dá se tedy říci, že žijí pouze díky dobrovolným dárcům krve.
Krev od jednoho dárce může zachránit až čtyři životy, dárců je málo
Krev dárců se nevyužívá jen k transfuzím. "Například při těžkých úrazech a při řadě operací, při léčbě lidí, kteří se léčí s umělou ledvinou nebo se zhoubnými nemocemi krve, nebo při výrobě léků pro nemocné s poruchami srážlivosti a také při léčbě popálenin," uvedli na facebooku zástupci Centra podpory veřejného zdraví SZÚ.
Krev dárců se nevyužívá jen k transfuzím. "Například při těžkých úrazech a při řadě operací, při léčbě lidí, kteří se léčí s umělou ledvinou nebo se zhoubnými nemocemi krve, nebo při výrobě léků pro nemocné s poruchami srážlivosti a také při léčbě popálenin," uvedli na facebooku zástupci Centra podpory veřejného zdraví SZÚ.
"Lidskou krev neumíme v medicíně ničím trvale nahradit a nelze ji získat jinak než od dobrovolných dárců," uvedla revizní lékařka Vojenské zdravotní pojišťovny (VoZP) Kristina Slavíková. Nemocnice se v současné době začínají potýkat s nedostatkem krve, který se váže k letním měsícům. Kvůli cestování do zahraničí nebo přisátému klíštěti jsou lidé na nějakou dobu z darování vyřazeni, část dárců se nedostaví včas kvůli dovoleným. Krevní konzervu lze skladovat pouze 42 dní. Ženy mohou darovat jednou za čtyři měsíce, muži po třech měsících.
Po odběru se provádí podrobné vyšetření krve, které má odhalit případnou žloutenku typu B či C, syfilis nebo AIDS. Vyšetřuje se také Rh faktor a krevní skupina. "V případě odchylky u některého z vyšetření je dárce následně informován a je mu doporučen další postup," uvedla mluvčí Všeobecné zdravotní pojišťovny Viktorie Plívová. Z krve se přímo na transfuzním oddělení hned po odběru připravují transfuzní přípravky, oddělují se červené krvinky, krevní destičky a plazma.
Světový den dárců krve si veřejnost připomíná od roku 2005, 14. červen je datem narození objevitele Rh faktoru Karla Landstainera. Přišel i na to, že krevní transfúze provedená mezi lidmi stejné krevní skupiny nevyvolává hemolýzu čili pacientovi pomůže bez negativních vedlejších efektů. Existenci čtvrté krevní supiny prokázal v roce 1907 Čech Jan Jánský, zároveň skupiny přesněji klasifikoval.
Tip redakce: Pokud nechcete, aby vám unikly aktuální informace, staňte se fanoušky naší stránky na Facebooku a budete 24 hodin denně v obraze.
zdroj: pribram.cz
autor: Jakub Pečenka
Související
•Primářka: Krev nenahradíme ani v 21. století. Je třeba vychovávat nové dárce
•Ředitel nemocnice radí: Řešte své problémy co nejdřív, včasný záchyt může zachránit život
•Stavba pavilonu příbramské nemocnice jde zatím podle plánu, problémem může být nedostatek materiálu