V příbramské nemocnici je 50 lidí s covidem, pomáhat budou medici
23. října 2020 (19:19)
foto: pribram.cz
Pacientům s těžkým průběhem nemoci pomáhá na jednotce JIP léčba kyslíkem. Nemocní v nejtěžším stavu jsou umisťováni na ARO, kde je zdravotníci uvedou do umělého spánku, zajistí jim dýchací cesty a připojí je na ventilátor.
V příbramské nemocnici je kolem 50 pacientů s covidem-19, jejich počet postupně narůstá. Na lůžkách s intenzivní péčí leží do deseti lidí. Nemocnici budou pomáhat medici z Karlovy univerzity, kteří už v zařízení absolvovali školení. S nabídkou pomoci se přihlásili i ambulantní specialisté nebo třeba lékař, který přes týden pracuje v Německu a na víkendy jezdí domů do ČR. O víkendech by mohl pracovat na oddělení ARO, řekl dnes ČTK mluvčí nemocnice Martin Janota.
Pacientům s těžkým průběhem nemoci pomáhá na jednotce JIP léčba kyslíkem. Nemocní v nejtěžším stavu jsou umisťováni na ARO, kde je zdravotníci uvedou do umělého spánku, zajistí jim dýchací cesty a připojí je na ventilátor.
Vedoucí lékař JIP interních oborů Martin Zatloukal poukázal na to, že zatímco na jaře a o prázdninách na jeho oddělení končili jen jednotlivci, celkově to bylo do pěti pacientů, na začátku září přišel velký nárůst. "Dosud to bude tak 25 pacientů, kteří prošli naší JIP. Na standardním interním oddělení jsou ty počty ještě výrazně větší. Jedná se převážně o pacienty ve vyšším věku a s dalšími přidruženými chorobami, ale měli jsme i pacienty mladší. Nejmladší byl ročník 1988," uvedl Zatloukal.
Základem je podle něj pacienty sledovat, protože zhoršení životních funkcí může nastat velmi rychle. U vážnějších stavů je nutný pobyt na monitorovaném lůžku.
"Vlastní léčba je farmakologická a nefarmakologická. Z těch farmakologických postupů můžeme uvést na prvním místě v médiích diskutovaný remdesivir, u kterého je hodnocení složité a jeho indikace se stále upřesňuje. My ho pacientům s respirační nedostatečností a s krátkou dobou trvání nemoci dáváme," uvedl lékař.
Kromě toho příbramští zdravotníci používají isoprinosin, což je lék, který zvyšuje buněčnou imunitu, a také kortikoidy, které podle dosavadních studií snižují nemocnost i úmrtnost pacientů a jsou určené pro pacienty s těžším průběhem plicního postižení a delším trváním obtíží. Mezi nefarmakologické postupy patří léčba kyslíkem, ať už pomocí kyslíkových brýlí či masky nebo ve formě intenzivnější podpory dýchání.
Tip redakce: Pokud nechcete, aby vám unikly aktuální informace, staňte se fanoušky naší stránky na Facebooku a budete 24 hodin denně v obraze.
zdroj: pribram.cz
ČTK
_Jakub Pečenka
ČTK
_Jakub Pečenka
autor: Jakub Pečenka