V noci ze čtvrtka vrcholí Orionidy, 25. října bude částečné zatmění Slunce
19. října 2022 (18:40)
foto: pribram.cz/Jakub Pečenka
Při pozorování zatmění Slunce si musí lidé chránit zrak. Měli by použít speciální brýle a filtry, které zakoupí ve hvězdárnách, či svářečský filtr stupně 14 a výše.
Lidé mohou v těchto dnech na obloze pozorovat meteorický roj Orionidy. Jeho maximum nastane v noci na pátek, podmínky pro pozorování budou dobré, sdělil v tiskové zprávě astronom Petr Horálek z Fyzikálního ústavu. Další zajímavý úkaz, výrazné částečné zatmění Slunce, bude z území Česka k vidění 25. října.
Kromě noci na pátek se podle Horálka vyplatí vyhlížet meteory i o víkendu. Orionidy vrcholí několik dní před novem, pozorování tedy nebude rušit Měsíc."Radiant, odkud meteory zdánlivě vylétají, se promítá do severovýchodní části souhvězdí Orionu a stoupá nad obzor v průběhu pozdních nočních hodin. Nejlepší podmínky pro pozorování proto bývají ve druhé polovině noci a nad ránem mezi jednou až pátou hodinou ranní," doporučil astronom.
První zmínky o roji Orionid pocházejí z roku 1839. Patří mezi nejsledovanější meteorické roje roku. Roj je aktivní mezi 2. říjnem a 7. listopadem.
Horálek připomněl, že Orionidy jsou podzimní větví proudu částic z prachové stopy slavné Halleyovy komety. Země do něj vstupuje i v květnu, kdy ho lze pozorovat jako roj Eta-Aquaridy. Halleyova kometa se ke Slunci vrací přibližně každých 76 let a naposledy ji lidé mohli spatřit v roce 1986. Ke Slunci se znovu přiblíží až 28. července 2061.
"Po 'meteorickém' víkendu v úterý 25. října 2022 nastane výrazné částečné zatmění Slunce. Česko se bude nacházet v oblasti, kde úkaz dosáhne více než 40 procent zákrytu slunečního disku Měsícem," upozornil Horálek. Lidé spatří částečné zatmění kolem poledne, tedy prakticky nejvýše nad obzorem.
Úkaz začne v 11:11 SELČ, kdy se z pravého kraje začne do slunečního disku "zakusovat" silueta tmavého Měsíce v novu. "Čím více na východ se budete nacházet, tím později částečné zatmění začne a tím větší zatmění také nastane," popsal astronom a dodal, že maximum úkazu bude mezi 12:14 až 12:27 SELČ. Částečné zatmění skončí kolem 13:30.
Při pozorování zatmění Slunce si musí lidé chránit zrak. Měli by podle Horálka použít speciální brýle a filtry, které zakoupí ve hvězdárnách, či svářečský filtr stupně 14 a výše. Na hvězdárnách budou dalekohledy opatřeny ochranou, dodal.
Zatmění Slunce nastane, když se Měsíc v novu ocitne na přímce mezi Sluncem a Zemí a při pohledu ze Země zakryje sluneční disk nebo jeho část. Pokud Měsíc zakryje celé Slunce, jde o úplné zatmění. Pokud je Měsíc v době zatmění na své výstředné dráze dále od Země, je úhlově menší a Slunce nezakryje po celé ploše. Pak jde o takzvané prstencové zatmění Slunce.
Do roku 2030 podle Horálka bude z Česka možné spatřit ještě pět dalších částečných zatmění Slunce. "Další zatmění Slunce z Česka a Slovenska uvidíme už 29. března 2025 a bude opět částečné, s maximálním zakrytím asi 22 procent na severozápadě Čech. Nejvýraznější bude v srpnu roku 2026," uzavřel Horálek. Nejbližší úplné zatmění Slunce bude možné spatřit z Česka až 7. října 2135.
Do roku 2030 podle Horálka bude z Česka možné spatřit ještě pět dalších částečných zatmění Slunce. "Další zatmění Slunce z Česka a Slovenska uvidíme už 29. března 2025 a bude opět částečné, s maximálním zakrytím asi 22 procent na severozápadě Čech. Nejvýraznější bude v srpnu roku 2026," uzavřel Horálek. Nejbližší úplné zatmění Slunce bude možné spatřit z Česka až 7. října 2135.
Tip redakce: Pokud nechcete, aby vám unikly aktuální informace, staňte se fanoušky naší stránky na Facebooku a budete 24 hodin denně v obraze.
zdroj: pribram.cz/ČTK
autor: Jakub Pečenka
Související
•Kopec Vystrkov v Brdech se stal přírodní památkou
•Tisíce lidí dorazily na paseky ve všech krajích, aby se připojily ke Dni za obnovu lesa 2022
•Po rekordně teplé neděli nás čeká další slunečný den a až 23 stupňů