V Dobříši se otevřelo nové muzeum zachycující historii města
11. října 2023 (06:06)
foto: MěÚ Dobříš
Archeologická Dobříš zachycuje dějiny od pravěku po raný novověk, Dobříš v habsburské monarchii období 1526 až 1918, Republika československá léta 1918 až 1938 a Světová válka 1939 až 1945.
V Dobříši na Příbramsku se otevřelo nové muzeum zachycující historii města od pravěku do listopadu 1989. Chronologická expozice vznikla v Kopáčkově domě v centru Dobříše a ukazuje řadu historických exponátů, nových informací, fotografií a dalších zajímavostí, informovala v tiskové zprávě Denisa Havlíčková z radnice.
Rada města schválila pronájem celého Kopáčkova domu, který má soukromého vlastníka, letos na jaře. "Město nemělo svoje vlastní muzeum, měli jsme depozitář, měli jsme zapůjčenou expozici hraček. Vedle toho zde fungovalo soukromé Muzeum rukavic. Myšlenka spojit všechny expozice do jedné tady byla už dlouho, ale až dnes se nám to konečně podařilo," uvedl starosta Pavel Svoboda (za ODS a nezávislé).
V Kopáčkově domě tak pod záštitou města vzniklo několik tematických okruhů expozice. Archeologická Dobříš zachycuje dějiny od pravěku po raný novověk, Dobříš v habsburské monarchii období 1526 až 1918, Republika československá léta 1918 až 1938 a Světová válka 1939 až 1945. Zvláštní prostor je přitom věnován rodákovi z Obor u Dobříše, podplukovníku Josefu Balabánovi, který patřil k legendární odbojové skupině Tři králové. Poslední expozice představují Dobříš jako město rukavic a sledují jeho historii v období reálného socialismu v letech 1948 až 1989.
Podobu muzea ovlivnilo složení exponátů v depozitáři, jichž bylo nejvíc z období habsburské monarchie. "Naopak nejméně jsme měli k dispozici artefakty z období první republiky a ke středověku. U první republiky jsme si proto pomohli fotografiemi a u středověku jsme si zase pomohli rozšířením tématu na vodstvo a geologii," uvedl ředitel Muzea města Dobříše Jan Michl.
Kopáčkův dům je jednou z nejcennějších budov na Mírovém náměstí, pozdně barokní budova s mansardovou střechou má za sebou bohatou historii. Dříve sloužila jako hostinec, řeznictví, městská knihovna nebo zázemí pro mnoho organizací. V domě bude podle starosty i nadále informační středisko města a nově by měl v přízemí vzniknout klub pro mládež i seniory.
Tip redakce: Pokud nechcete, aby vám unikly aktuální informace, staňte se fanoušky naší stránky na Facebooku a budete 24 hodin denně v obraze.
zdroj: pribram.cz/ČTK
autor: Tomáš Pečenka
Související
•V Podlesí při srazu veteránů složili více než patnáctimetrový štrúdl
•V Podbrdském muzeu zakončí Rybův festival koncert a interaktivní seminář
•K festivalu Den architektury se připojí i města na Příbramsku