V Dobříši položili první kameny zmizelých, připomínají oběti holocaustu
29. prosince 2021 (06:35)
Další 2 fotografie v galerii
foto: město Dobříš
Tři mosazné dlažební kostky jsou věnovány lékaři Richardu Franklovi, jeho ženě Viktorii a dceři Jiřině.
Některá místa nás zavedou do historie nenápadně, o to víc ale silněji. K nim patří tzv. kameny zmizelých připomínajících osudy lidí, kteří byli deportováni a zavražděni v koncentračních táborech. První tři dlažební kostky opatřené mosazným povrchem s iniciálami obětí nacistického režimu byly v prosinci položeny také v Dobříši. Jsou věnovány rodině lékaře Richarda Frankla, který bydlel s manželkou a dcerou na Mírovém náměstí v domě s číslem popisným 106.
„Položení prvních třech kamenů rodiny lékaře Frankla pokládáme za zahájení tradice. Chceme tak připomenout obyvatele, kteří ze dne na den náhle zmizeli z našeho města a většinou nemají ani označený vlastní hrob. Pro nás všechny je důležité si toto připomínat,“ uvedla během vzpomínkové akce radní města Dobříše Jitka Urbanová. Za ideou projektu stojí Zora Rysová, která rovněž vypracovala jmenný seznam všech dobříšských Židů povolaných v září a říjnu roku 1942 do transportů a mapu míst, kde bydleli.
S osudem dobříšského lékaře seznámili přítomné žáci 8. třídy ZŠ Trnka: „Pan Richard Frankl byl v našem městě velmi oblíbeným lékařem. Byl také členem městské rady a velmi aktivně se podílel na vedení našeho města. Když přišel příkaz k deportaci, o jeho záchranu se nejprve snažil starosta Adolf Schart, který sepsal dopis pro tehdejší vládu, v němž vyzdvihoval význam a nepostradatelnost jeho osoby pro Dobříš. Uchránit celou rodinu před koncentračním táborem se snažil také svatohorský katolický kněz Josef Miklík. Pana doktora i jeho ženu a dceru se pokusil zapsat do seznamu křesťanů a skutečně je i pokřtil. Nicméně nic z toho nepomohlo a všichni byli společně s ostatními dobříšskými Židy v roce 1942 transportováni do Terezína. Následně bohužel tak jako miliony dalších Židů zahynuli v koncentračních táborech.“
Projekt známý také jako Stolpersteine vznikl v roce 1992 v Německu a je rozšířen do dalších evropských zemí. Koncem roku 2019 položil jeho autor, umělec Gunter Demnig, 75 000. kostku v bavorském Memmingenu. Kameny zmizelých najdete i v desítkách měst v České republice.
Tip redakce: Pokud nechcete, aby vám unikly aktuální informace, staňte se fanoušky naší stránky na Facebooku a budete 24 hodin denně v obraze.
zdroj: pribram.cz
autor: Magdalena Rezková