Ústavní soud odmítl stížnost Ravaku zpochybňující reorganizaci Oleo Chemical
20. ledna 2023 (10:09)
foto: pribram.cz/Jakub Pečenka
Spory o stovky milionů korun, které Ravak Oleu půjčil, otevřely mnohem rozsáhlejší kauzu.
Ústavní soud (ÚS) odmítl stížnost společnosti Ravak, která dlouhodobě zpochybňovala rozhodnutí o reorganizaci výrobce biopaliv Oleo Chemical. Reorganizační plán se v mezičase naplnil a insolvence podle záznamů v rejstříku pravomocně skončila. Usnesení ÚS je dostupné v jeho internetové databázi. Někteří věřitelé usilovali o konkurz Oleo Chemical, za reorganizací viděli nepoctivý záměr.
"ÚS zvážil argumentaci stěžovatelky i obsah napadených rozhodnutí a dospěl k závěru, že jde o návrh zčásti zjevně neopodstatněný, zčásti opožděný a ve zbytku nepřípustný, a proto jej odmítl," stojí v usnesení.
Firma Ravak například poukazovala na porušení zásady ústnosti a přímosti - soudy totiž rozhodovaly bez veřejných jednání. "K těmto námitkám považuje ÚS za vhodné uvést, že insolvenční řízení je vybudováno rovněž na zásadách rychlosti a hospodárnosti," reagovali ústavní soudci.
Insolvenční řízení trvalo více než 11 let s mnoha zvraty, včetně dřívějších zásahů ÚS. Výrobu biopaliv od roku 2013 provozuje v Liberci společnost Temperatior. Reorganizace kromě jiného spočívala v tom, že Oleo Chemical bude s Temperatiorem fúzovat, přičemž první firma zanikne a druhá bude nástupnickou společností.
Oleo Chemical vznikla v roce 2004 se záměrem vyrábět moderní biopaliva. Majitelé firmy se však později dostali do finančních problémů. Příbramský výrobce bazénů a koupelen Ravak firmě půjčil stovky milionů korun na investice do modernizace technologie. Finanční zdroje se ale nevracely, Ravak se proto v roce 2012 připojil k insolvenčnímu řízení.
Spory o stovky milionů korun, které Ravak Oleu půjčil, otevřely mnohem rozsáhlejší kauzu. Manažeři Olea v době finančních problémů firmy potřebovali nejen peněžní injekce, ale i zakázky, při jejichž shánění se dostali i do blízkosti vlivného podnikatele Ivo Rittiga. Za tunelování Olea je soud poslal do vězení. Naopak lobbista Rittig byl v kauze pravomocně osvobozen.
Tip redakce: Pokud nechcete, aby vám unikly aktuální informace, staňte se fanoušky naší stránky na Facebooku a budete 24 hodin denně v obraze.
zdroj: pribram.cz/ČTK
autor: Tomáš Pečenka
Související
•Elfetex otevírá novou pobočku v Příbrami
•Výtěžek Tříkrálové sbírky v Příbrami poputuje na vybavení denního stacionáře
•V Březnici vystavují fotografie aktivisty Lukáše Vincoura