Uranový důl Bytíz je otevřen pro veřejnost, v České republice představuje unikát
6. října 2023 (08:43)
foto: Christian Bedeschinski, zdroj: Hornické muzeum Příbram
Prohlídky nové pobočky Hornického muzea Příbram s průvodcem jsou možné pouze na objednání v určených termínech.
Hornické muzeum Příbram otevřelo nový prohlídkový areál. Pobočka Uranový důl Bytíz se nachází nedaleko Příbrami, areál byl ve špatném stavu a muzeum se za podpory Středočeského kraje snaží o jeho záchranu a proměnu v návštěvnický prostor od konce roku 2017. „Podařilo se zachovat objekty strojovny, turbokompresorovny, elektrorozvodny a část jejich vnitřního vybavení – dva těžní stroje v budově strojovny, čtyři turbokompresory a další zařízení. Uranový důl Bytíz je jediný takto dochovaný uranový důl na území České republiky,“ zmiňuje ředitel Hornického muzea Příbram Josef Velfl unikátní význam nové pobočky.
Historie průmyslového areálu sahá do poloviny minulého století. Šachta 11 A – Bytíz byla zaražena v roce 1955, ve stejné lokalitě byly v roce 1951 otevřeny též šachty č. 10 a 11. Do dnešních dnů se zachovala ocelová těžní věž o výšce 32 metrů a několik cenných industriálních budov z 50. až 70. let 20. století. Z historického hlediska patří k nejzajímavějším exponátům čtyři turbokompresory TK 1000, jsou jedinými dochovanými na území České republiky. V roce 1953 byly vyrobeny v národním podniku Škoda Plzeň a o čtyři roky později dodány do tehdejších Jáchymovských dolů Příbram k výrobě stlačeného vzduchu.
K vidění jsou i dva historické těžní stroje V 6118 z provenience ČKD Praha (z roku 1975) určené pro těžbu z hloubky až 1 500 metrů, při rychlosti jízdy 8 metrů za sekundu. Oba stroje, pro těžbu i skipo, měly elektrické kuplování. Sloužily až do roku 1991, kdy na Příbramsku skončila těžba uranu.
V areálu vzniknou expozice ve stylu tzv. posledního pracovního dne, doplněné interaktivními a multimediálními prvky. Uranový důl Bytíz přiblíží návštěvníkům mimo jiné skutečnost, že se příbramské uranové ložisko zapsalo s 36 % celorepublikového objemu těžby uranu nejen do dějin československého, ale i mezinárodního hornictví a zařadilo ČR mezi hlavní těžaře uranu na světě. Zároveň místo připomíná pohnutou komunistickou minulost, práci zde v 50. letech minulého století vykonávali političtí vězni tehdejšího režimu.
Uranový důl Bytíz je situovaný pět kilometrů východně od Příbrami, je třetím nejhlubším v ČR (1 504 m). Prohlídky muzeum umožní v předem určených dnech. „Termíny se budou vypisovat vždy na jeden měsíc dopředu podle možností vedoucího pobočky a dalších zaměstnanců a také plánované práce v areálu,“ vysvětluje Stanislava Moravcová z Hornického muzea Příbram, proč zatím není stanovena pravidelná otevírací doba. Prohlídky jsou vedené průvodcem a trvají přibližně 60 minut. Informace o možnostech objednání najdou zájemci na webu muzeum-pribram.cz.
Tip redakce: Pokud nechcete, aby vám unikly aktuální informace, staňte se fanoušky naší stránky na Facebooku a budete 24 hodin denně v obraze.
zdroj: pribram.cz
autor: Magdalena Rezková
Související
•Sokolové předali sletovou štafetu na Valdeku, příští rok je čeká všesokolský slet
•Hornické muzeum zavede děti za pohádkami do podzemí
•V Podbrdském muzeu zakončí Rybův festival koncert a interaktivní seminář