Uprchlíkům by se do humanitární dávky mohly započítat 3000 Kč na byt
7. května 2023 (08:16)
Podpora pro uprchlíky se od července změní. Humanitární dávka má sloužit nejen jako příspěvek na pokrytí základních potřeb, ale i na náklady bydlení. Úřady práce by mohly lidem s vízem k ochraně při výpočtu dávky zohlednit 3000 korun na osobu v bytě, který jeho majitel zanesl do bytové evidence. V ostatním bydlení by to mohlo být 80 procent částky, tedy 2400 korun. Vyplývá to z návrhu nařízení vlády, které započitatelné náklady na bydlení stanovuje. Ministerstvo práce odhaduje, že by měsíční výdaje na upravenou podporu mohly činit asi 920 milionů korun. Stát by měl pak ušetřit za nouzové ubytování a vyplácet už nebude solidární příspěvek.
Úřady budou při stanovení dávky posuzovat výdělek a úspory uprchlíků. Odečtou je od jejich životního minima a započitatelných nákladů na bydlení. Podle ministerstva práce je potřeba posílit adresnost podpory a víc zapojit do hrazení životních nákladů ty příchozí, kteří mohou pracovat.
Nouzové ubytování uprchlíkům hradí pět měsíců stát. Poté by si ho měli platit buď sami, nebo by se měli přestěhovat. Netýká se to seniorů, postižených, dětí, studentů, těhotných žen a těch, kteří se starají o malé děti či handicapované blízké. Solidární příspěvek dostává teď ubytovatel. Za poskytnutí samostatného bytu zdarma či za úhradu energií nejméně 16 dnů v měsíci mu úřad práce podle počtu ubytovaných a druhu bydlení posílá od 3000 do 15.000 korun.
Od července dostane od státu peníze na bydlení uprchlík. Úřad práce by při výpočtu humanitární dávky zohlednil na osobu 3000 korun na bydlení v bytě, který jeho majitel zapsal do evidence. Nejvýš by se započítalo na měsíc 15.000 korun. V neregistrovaných bytech či na ubytovnách by to mělo být 80 procent částky, na osobu tedy 2400 korun. Nejvýš by se při výpočtu bralo v potaz 12.000 korun pro pět a více lidí.
Žena s příjmem 17.000 korun, která je v Česku se svými dvěma staršími dětmi déle než půl roku a žije v registrovaném bytě, by tak měla podle ministerstva práce dostat dávku pro rodinu 2110 korun. Postižený a jeho pečující s příjmem 3000 korun, kteří dorazili před třemi měsíci a jsou v nouzovém ubytování, by mohli pobírat společně 9150 korun. Samotný dospělý, který je v Česku víc než půl roku, je v evidenci uchazečů o práci a bydlí na ubytovně, by měl mít 5530 korun.
Ministerstvo v podkladech k nařízení uvedlo, že by na humanitární dávku bylo potřeba asi 920 milionů korun měsíčně. Z toho by na bydlení bylo až 270 milionů korun. Celkem by výdaje na druhé pololetí měly činit asi 5,52 miliardy korun. Resort poukazuje na to, že tuto sumu v rozpočtu nemá. Dodává, že by se ale měly snížit výdaje asi o 420 milionů korun měsíčně za nouzové ubytování. Stát by ho přestal platit asi 40.000 lidí. Vyplácet se nebude ani solidární příspěvek, což je kolem 170 milionů měsíčně, uvedlo ministerstvo.
Resorty, kraje, odbory či zaměstnavatelé mohou své připomínky podávat do poloviny května. Poté nařízení bude schvalovat vláda.
Tip redakce: Pokud nechcete, aby vám unikly aktuální informace, staňte se fanoušky naší stránky na Facebooku a budete 24 hodin denně v obraze.
zdroj: pribram.cz/ČTK
autor: Tomáš Pečenka
Související
•Češi ve Sbírce potravin darovali 438 tun zboží, méně než na podzim
•Obyvatelé zřejmě získají další možnost, jak se zapojit do obrany Česka
•Tisíce lidí demonstrovaly v Praze proti vládě, pochodovaly centrem města