Umění betlémářů: Výstavy představí exponáty z konce 19. století i současnou tvorbu
29. listopadu 2024 (18:00)
foto: Hornické muzeum Příbram
Za historickými a novodobými betlémy – ze dřeva, keramiky, vizovického těsta nebo perníku – se vydáte do muzeí v Příbrami, Novém Kníně a Berouně.
Betlémy jsou pevným bodem výstavního programu muzeí během adventu. Obdivovat zručnost a kreativitu jejich tvůrců i odolnost někdy až staletých exponátů mohou návštěvníci příbramského Hornického muzea a Muzea Českého krasu v Berouně.
Muzeum zlata v Novém Kníně, které je součástí Hornického muzeua Příbram, otevřelo výstavu Novoknínské betlémy již v minulém týdnu. Do 20. prosince jsou zde prezentovány historické i současné jesličky z Novoknínska z různých materiálů – dřevěné, keramické či papírové. Jako každý rok je vystaven i rozsáhlý Třebechovický Vokounův betlém, voňavou vánoční atmosféru navodí betlém z perníku. Kromě betlémů si návštěvníci prohlédnou také historické pohlednice s vánoční tematikou.
Výstava zaměřená na historické dřevěné betlémy bude od 6. prosince do 5. ledna přístupná v muzejním areálu dolu Vojtěch na Březových Horách v Příbrami. „Po mnohaleté pauze bude opět příležitost spatřit jeden z nejkrásnějších příbramských betlémů z naší muzejní sbírky – takzvaný Vyskeřský betlém, který se pyšní figurkami z dílny proslulého příbramského řezbáře a také horníka Antonína Máchy z konce 19. století. Upoutá rovněž impozantním městem, jehož hradby, paláce i skromné chaloupky zaberou celou jednu stěnu výstavního sálu na dole Vojtěch,“ popisuje významný exponát Hornické muzeum Příbram.
Dalším příbramským betlémem budou Lívancovy jesličky z Podlesí, mezi jehož figurkami lze rozpoznat rukopis několika místních řezbářů z konce 19. a začátku 20. století. I tento betlém muzeum získalo od spolku Příbramští betlémáři. Novinkou je Štípkův betlém, rovněž letošní přírůstek do sbírky Hornického muzea. „Původně patřil rodině z Podlesí a do našeho kraje se vrací po desítkách let, kdy byl uložen v Kutné Hoře. Srdce každého milovníka místních betlémů potěší figurky s unikátně dochovanými autentickými detaily i krásná architektura,“ uvádí muzeum.
„Muzeum Českého krasu v Berouně otevírá výstavu betlémů, která návštěvníky přenese do minulosti, do vánoční atmosféry prostých domácností, kde na čestném místě stál sváteční betlém. Výstava představuje historické příběhy a symboliku betlémů a také ukazuje, jak lidoví tvůrci – ať už v minulosti, nebo dnes – vkládali do své tvorby nejen čas a um, ale především srdce,“ zve Lucie Holková z Muzea Českého krasu na výstavu, kterou zahájí vernisáž v pátek 29. listopadu v 16.00 a potrvá do 5. ledna.
foto: Muzeum Českého krasu
Expozice představí ukázky betlémů různých velikostí a forem, ze dřeva, keramiky, perníku, papíru, šustí či vizovického těsta a seznámí i s příběhy jejich tvůrců. „Naší snahou je přiblížit, jak betlém tvoří neodmyslitelnou součást vánočního období, a to díky citlivým rukám tvůrců, kteří se snaží uchovat a šířit tuto krásnou tradici,“ dodává spoluautor berounské výstavy Jiří Hlobil.
Tip redakce: Pokud nechcete, aby vám unikly aktuální informace, staňte se fanoušky naší stránky na Facebooku a budete 24 hodin denně v obraze.
zdroj: pribram.cz
autor: Magdalena Rezková