Ukrajinští uprchlíci si v Česku založili 70.000 bankovních účtů
29. března 2022 (10:13)
foto: pribram.cz/Jakub Pečenka
Přímo v asistenčních centrech vzniká víc než tisícovka nových smluv denně.
Uprchlíci z Ukrajiny si v Česku založili přibližně 70.000 bankovních účtů a další rychle přibývají. Přímo v asistenčních centrech vzniká víc než tisícovka nových smluv denně. Novinářům to dnes řekl mluvčí České bankovní asociace Radek Šalša. Banky tak podle něj pomáhají přetíženým úřadům práce.
Podle premiéra Petra Fialy (ODS) z minulého úterý přišlo do ČR od zahájení ruské vojenské invaze kolem 300.000 uprchlíků. Podle údajů ministerstva vnitra získalo zatím 242.000 z nich speciální vízum, které je podmínkou k registraci ke zdravotnímu pojištění.
Česká bankovní asociace iniciovala jednání o zjednodušené identifikaci lidí, kteří utíkají před válkou. Nová metodika vznikla po konzultacích s Finančním analytickým úřadem a ministerstvem vnitra. "S těmito úřady zůstáváme ve spojení a další problémy jsme připraveni operativně řešit. Každá banka sama vyhodnocuje rizika a rozhoduje se, komu účet otevře. My se jim snažíme maximálně pomoct a vše zjednodušit," uvedla výkonná ředitelka asociace.Monika Zahálková.
Dál vznikají i nové mobilní přepážky bank přímo v asistenčních centrech. K těm v Praze se přidávají další krajská, ale i menší města. Vedle Brna a Ostravy jde například o Karlovy Vary, Liberec, Mladou Boleslav, Kutnou Horu nebo Příbram. Banky oslovily Olomouc nebo Ústí nad Labem.
"Na rozšiřování mobilní pobočkové sítě spolupracujeme s ministerstvem práce a sociálních věcí, které vše koordinuje. ČBA vždy čeká na oslovení konkrétním centrem pomoci, a to hlavně z organizačních důvodů. Centra totiž bojují především s nedostatkem prostor. V Praze se problém vyřešil pomocí velkokapacitních stanů," upozornil Šalša.
Banky postupně odstraňují i jazykovou bariéru. Nabízejí internetové stránky v ukrajinštině nebo návody na použití mobilního bankovnictví. Objevily se už i ukrajinské mutace internetového bankovnictví. V mobilních pobočkách jsou pak tlumočníci a bankovní poradci většinou ukrajinštinu také ovládají. Banky kvůli tomu přemísťují svoje pracovníky z regionů, popřípadě přijímají jazykově vybavené pracovníky.
Mobilní pracoviště začala fungovat týden po příchodu Ukrajinců. V současnosti působí přímo v krajských asistenčních centrech sedm bank. Podmínky jsou přitom srovnatelné, banky nabízejí účty zdarma. Ministerstvo práce si od toho slibuje zkrácení front na úřadech práce, kde se v současnosti tvoří mnohahodinové fronty. Mobilní přepážky budou podle asociace fungovat, dokud o to bude ze strany MPSV zájem.
Tip redakce: Pokud nechcete, aby vám unikly aktuální informace, staňte se fanoušky naší stránky na Facebooku a budete 24 hodin denně v obraze.
zdroj: pribram.cz/ČTK
autor: Jakub Pečenka
Související
•Pecková: Ukrajinci by v regionu mohli teoreticky pokrýt 20.000 pracovních míst
•Středočeská centra pomoci doposud odbavila přes 18.000 běženců
•Asistenční centrum v Příbrami v sobotu odbavilo 90 uprchlíků, ubytování dostalo 66 lidí